Skocz do zawartości
kindzal

Bartek odnaleziony na Wileńszczyźnie

Rekomendowane odpowiedzi

W sobotę, dokładnie w 73. rocznicę śmierci odnalezione zostały szczątki por. Wojciecha Stypuły ps. „Bartek”, z 77 pp AK na Ziemi Nowogródzkiej – poinformował partner „Gazety Polskiej Codziennie”, polski dziennik na Litwie „Kurier Wileński”. Żołnierz AK, ale także utalentowany poeta, harcerz i dziennikarz, został zastrzelony przez Sowietów na Długiej Wyspie w Puszczy Rudnickiej 22 lipca 1944 r.

W ostatnich chwilach przy „Bartku” była Izabella Jankowska – Stankiewicz ps. „Marianna”, która po latach opowiedziała o jego śmierci:

„Bartek” (…) nie zdążył nawet zrobić kroku, gdy padł strzał. Usunął się na moje ręce, ułożyłam go na trawie. Dostał w samo serce. Byłam zdruzgotana. Sekundę temu żył. Położyłam się na trawie całkowicie otępiała. Leżałam jakiś czas, ale gdy usłyszałam trzaski podniosłam głowę i zobaczyłam palącą się słomę palącego się dachu. Odchodzący sowieci po zamordowaniu bezbronnego człowieka podpalili dom.. …Byli tam dwaj chłopcy ze wsi… ..prosiłam o pomoc. Przynieśli koc, ułożyli na nim ciało i pomogli pogrzebać „Bartka”. Grób był wykopany obok metalowego ogrodzenia cmentarzyska partyzantów sowieckich. Przykryłam mu oczy szeroką opaską używaną do ucisku przy zastrzykach dożylnych. Zbliżał się wieczór, trzeba było podążać w poszukiwaniu oddziału. Mjr „Kotwicz” przywitał mnie serdecznie przekazał mi ustne polecenie dla „Ragnera”. Chyba jeszcze tego samego dnia spotkałam się z „Ragnerem”. Opowiedziałam o ostatnich wydarzeniach. „Ragner” po wysłuchaniu powiedział: – Nie zostawimy tam „Bartka”, zabierzemy go…”


– czytuje „Mariannę” „Kurier Wileński”.

Dokładnie po 73 latach spełniona została obietnica złożoną przez „Ragnera”. Ekshumację przeprowadzili pracownicy Zespołu Kresowego Biura Identyfikacji i Poszukiwań IPN. Więcej o pracach na Długiej Wyspie a także o „Bartku” w jednym z kolejnych wydań „Kuriera Wileńskiego” oraz na portale kurierwilenski.lt.

Pod koniec czerwca pracownicy Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, którym kieruje prof. Szwagrzyk, opublikowali apel z prośbą o kontakt do osób, mających informacje o nieznanych miejscach pochówków ofiar wojen lub stalinizmu na Wileńszczyźnie.

„Świadkowie tragicznych wydarzeń drugiej wojny światowej i terroru stalinowskiego odchodzą, lecz my wierzymy, iż możliwości, jakie daje dzisiejsza nauka pozwolą w przyszłości na odnalezienie, identyfikację i godny pochówek ofiar spoczywających w nieznanych mogiłach”

– podkreślili naukowcy w apelu IPN.

Osoby, mające wyżej wymienione informacje, proszone są o kontakt z członkami zespołu: dr Dominiką Siemińską – e-mail: dominika.sieminska@ipn.gov.pl oraz Michałem Nowakiem – e-mail: michal.nowak@ipn.gov.pl.

http://niezalezna.pl/102773-bartek-odnaleziony-na-wilenszczyznie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się×

Powiadomienie o plikach cookie