Skocz do zawartości

Lorneta nożycowa L.V.B Mle 1917 w Wojsku Polskim


Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie. Mam pytanie do Fachowców, związane z „wrześniową” optyką a dokładnie lornetą nożycową produkcji francuskiej wzorowaną na L-.V.B Mle 1917 o 12 krotnym powiększeniu z zamówień dla Wojska Polskiego.
Wszystkie oglądane przeze mnie ,zachowane egzemplarze posiadają 12 krotne powiększenie. Czy istniały egzemplarze, które wyposażone były w 8 krotne powiększenie? Czy miała jakiekolwiek znaczenie w powiększeniu zmiana szkła optycznego francuskiej firmy Parra Montois na niemieckiej produkcji firmy Schott.
Czy znane są przykłady kiedy pomiędzy zakupem partii francuskich lornet, zakupu technologii francuskiej firmy Societe des Establissements Krauss a polską konstrukcją lornety nożycowej wz. P/31 wykorzystywano optykę z powiększeniem 8 krotnym we francuskich lornetach wzorowanych na L-.V.B Mle 1917. Rozumiem, że wykorzystywano wojennej produkcji lornety francuskie czy niemieckie, jednak od 1931 roku do pierwszego odbioru w 1935 lornety wz. P/31 musiano produkować lornety w polskich firmach (PZO, Kolberg czy innych). Ilu krotne powiększenie miała polska lorneta nożycowa wz. P/31?

P.S Czytałem poprzednie wątki i nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź.
W takim razie moja zagwostka się spotęgowała. Dowiedziałem się że w produktach -lorneta nożycowa- KRAUSS wykorzystywał optykę 12x, mimo że produkował też ciekawe lornetki 8x, podobnie zresztą jak Carl Zeiss.
Niemieckie produkty -lornety nożycowe-na bazie S.F 14 miały optykę 10 x.
Skąd zatem w wyrobach HUET 8x?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oznaczenie niemieckiej lornety nożycowej SF 14 z optyką 10x.
Czy wiecie drodzy Panowie gdzie mogę znaleźć informacje na nurtujący mnie problem?
Za wszystkie informacje serdecznie z góry dziękuję.
D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie