Skocz do zawartości

Komory gazowe - IIRP


Rekomendowane odpowiedzi

Wskazówki dla instruktorów wyszkolenia w indywidualnej obronie przeciwgazowej. /Warszawa 1920/

[…]

11) Komory gazowe. Dopasowanie masek.
a) Na komorę gazową nadaje się każde dobrze uszczelnione pomieszczenie niezbyt ciemne, o pojemności przynajmniej 20 do 25 metrów sześciennych i powierzchni podłogi 8—10 mtr. Wejście do komory prowadzić winno przez przedsionek.
Do takiej komory gazowej wprowadzić można jednocześnie 8—12 żołnierzy. Drzwi wewnętrznych i zewnętrznych nie należy otwierać jednocześnie. Szczeliny i szpary zalepia się papierem.
b) Ćwiczenia w komorach gazowych mają na celu: z jednej dopasowanie masek z drugiej zaś strony przekonać ludzi że racjonalne dopasowana maska zabezpiecza w zupełności od gazów. Skoro żołnierze nauczą się sprawnie nakładać maski, wtedy rozpoczyna się ćwiczenie w komorze
gazowej. Obecność lekarza podczas tych ćwiczeń jest konieczna.
c) Atmosferę drażniącego gazu wytwarza się w komorze za pomocą specjalnych ampułek (wystrzeliwanych z pistoletu lub wybuchających od lontu. Jedna ampułka przy zachowaniu wskazanych wyżej ostrożności służyć może do wypróbowania 50 masek.
Żołnierze zebrani w pobliżu komory gazowej w liczbie 50-ciu nakładają maski i wchodzą do komory małemi partjami po 8—10, przestrzegając, aby drzwi były jak najkrócej otwarte.
Czas pobytu w komorze jest zależny od ilości ludzi w grupie, w żadnym jednak razie nie powinien być krótszy od 1 minuty. Wskazany jest pobyt w gazach od 5 do 10 minut. (Bardzo pożądanem jest, by podczas każdego ćwiczenia żołnierz wchodził po kilka razy do komory gazowej.)
W komorze gazowej żołnierzom zaleca się mówić głośno, śmiać się w masce i t. p. Przed próbą w komorze gazowej maskę poddaje się starannym oględzinom.
Jeśli gaz drażni oczy, to dowodzi, że:
1) Maska nie przylega szczelnie do twarzy,t. j., że jest niedopasowana,
albo 2) maska jest źle nałożona,
lub 3) pochłaniacz nie jest wśrubowany,
wreszcie 4) maska jest uszkodzona (otwory w materjale maski, nieszczelnie umocowane szkiełka okularów i t. p.).
Próbę w komorze gazowej powtarza się (po usunięciu domniemanych braków) dopóty aż dany osobnik, po dłuższym pobycie w komorze, nie będzie więcej odczuwał podrażnienia oczów.
Żołnierze z uszkodzonymi bębenkami uszów, zatykają uszy watą, przed nałożeniem maski, aby zapobiedz przedostawaniu się gazów do dróg oddechowych przez uszy.
Po wyjściu z komory, żołnierze pozostają w maskach na powietrzu, aż do czasu wywietrzenia gazu, którym przesiąknięte jest ubranie.
Oficer instruktor prowadzący ćwiczenie i sprawdzający dopasowanie masek, zdejmuje maskę każdemu żołnierzowi z osobna i bada oczy. W razie załzawienia lub poczerwienienia oczu, danemu żołnierzowi dopasowuje się nową maskę.
Po sprawdzeniu masek żołnierze podchodzą do otwartych drzwi komory gazowej bez maski, w celu stwierdzenia różnicy i nabrania przekonania, co do skuteczności maski.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie