Skocz do zawartości
Piotr J. Bochyński

Komory gazowe - IIRP

Rekomendowane odpowiedzi

Wskazówki dla instruktorów wyszkolenia w indywidualnej obronie przeciwgazowej. /Warszawa 1920/

[…]

11) Komory gazowe. Dopasowanie masek.
a) Na komorę gazową nadaje się każde dobrze uszczelnione pomieszczenie niezbyt ciemne, o pojemności przynajmniej 20 do 25 metrów sześciennych i powierzchni podłogi 8—10 mtr. Wejście do komory prowadzić winno przez przedsionek.
Do takiej komory gazowej wprowadzić można jednocześnie 8—12 żołnierzy. Drzwi wewnętrznych i zewnętrznych nie należy otwierać jednocześnie. Szczeliny i szpary zalepia się papierem.
b) Ćwiczenia w komorach gazowych mają na celu: z jednej dopasowanie masek z drugiej zaś strony przekonać ludzi że racjonalne dopasowana maska zabezpiecza w zupełności od gazów. Skoro żołnierze nauczą się sprawnie nakładać maski, wtedy rozpoczyna się ćwiczenie w komorze
gazowej. Obecność lekarza podczas tych ćwiczeń jest konieczna.
c) Atmosferę drażniącego gazu wytwarza się w komorze za pomocą specjalnych ampułek (wystrzeliwanych z pistoletu lub wybuchających od lontu. Jedna ampułka przy zachowaniu wskazanych wyżej ostrożności służyć może do wypróbowania 50 masek.
Żołnierze zebrani w pobliżu komory gazowej w liczbie 50-ciu nakładają maski i wchodzą do komory małemi partjami po 8—10, przestrzegając, aby drzwi były jak najkrócej otwarte.
Czas pobytu w komorze jest zależny od ilości ludzi w grupie, w żadnym jednak razie nie powinien być krótszy od 1 minuty. Wskazany jest pobyt w gazach od 5 do 10 minut. (Bardzo pożądanem jest, by podczas każdego ćwiczenia żołnierz wchodził po kilka razy do komory gazowej.)
W komorze gazowej żołnierzom zaleca się mówić głośno, śmiać się w masce i t. p. Przed próbą w komorze gazowej maskę poddaje się starannym oględzinom.
Jeśli gaz drażni oczy, to dowodzi, że:
1) Maska nie przylega szczelnie do twarzy,t. j., że jest niedopasowana,
albo 2) maska jest źle nałożona,
lub 3) pochłaniacz nie jest wśrubowany,
wreszcie 4) maska jest uszkodzona (otwory w materjale maski, nieszczelnie umocowane szkiełka okularów i t. p.).
Próbę w komorze gazowej powtarza się (po usunięciu domniemanych braków) dopóty aż dany osobnik, po dłuższym pobycie w komorze, nie będzie więcej odczuwał podrażnienia oczów.
Żołnierze z uszkodzonymi bębenkami uszów, zatykają uszy watą, przed nałożeniem maski, aby zapobiedz przedostawaniu się gazów do dróg oddechowych przez uszy.
Po wyjściu z komory, żołnierze pozostają w maskach na powietrzu, aż do czasu wywietrzenia gazu, którym przesiąknięte jest ubranie.
Oficer instruktor prowadzący ćwiczenie i sprawdzający dopasowanie masek, zdejmuje maskę każdemu żołnierzowi z osobna i bada oczy. W razie załzawienia lub poczerwienienia oczu, danemu żołnierzowi dopasowuje się nową maskę.
Po sprawdzeniu masek żołnierze podchodzą do otwartych drzwi komory gazowej bez maski, w celu stwierdzenia różnicy i nabrania przekonania, co do skuteczności maski.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się×

Powiadomienie o plikach cookie