Jump to content
  • 0

Lornetka Kolberg?


Kucyk1

Question

11 answers to this question

Recommended Posts

Może ma dekle zmienione, kolberga zwykle widywałem w okładzinach tworzywowych.
Żaden kolberg ani PZO, które mam nie ma charakterystycznych nakrętek z dwoma otworkami wokół soczewek okularów. Jedynie Swarovski/cag i Voigtlander/ddx takie miał (z tego co widziałem). Dla Swarovskiego nie pasuje wysokość molet na pokrętłach regulacji ostrości, miał niższe. Voigtlander miał zarówno niskie jak i wyższe identyczne co w Twojej lornetce. Więc skłaniałbym się ku temu typowi. Ewentualnie Twoja lornetka może być składakiem co by też wyjaśniało brak podziałki.
Link to comment
Share on other sites

Dziękuję.Kto wie może to jedna z tych lornetek.Musielibyśmy znać numery lornetek z tego transportu.Z produkcji wojennej nie wiele lornetek się zachowało,bo nie wiEle ich wyprodukowano. Produkcja w Kolbergu w tym czasie była dużo mniejsza niż w PZO.
Link to comment
Share on other sites

Jeszcze jedno zdjęcie.Proszę o informację na temat lornetek Kolberga z okresu okupacji.Wygląda jak pożnowojenny ZEISS.Sygnowany po lewej stronie wpisane w kształt soczewki H.Kolberg i ska WARSZAWA i po prawej też wpisane w kształt soczewki 6x30 i 95404.
Lornetka jest bardzo lekka i kształtem przypomina Zeissa i Busha z końca wojny,pokryta antypoślizgową farbą".Nie ma podziałki w prawym okularze.Optyka bardzo dobra.

Link to comment
Share on other sites

Lornetka nie wygląda na składaka.Dekle są aluminiowe i dziurkami/śrubkami pasują do korpusu.Wygląda na nigdy nie otwieraną.
Zresztą w necie znalazłem takie zdjęcie,było w artykule o produkcji wojennej(lornetka na górze).Lornetki z kodem eug" wyglądają podobnie.
Dodam jeszcze,że mam z tego samego okresu oryginalną lornetki
Busha i Zeissa ,wyglądają bardzo podobnie,różnica to logo.

Link to comment
Share on other sites

Może coś anjdziesz w THE HISTORY OF 6X30 BINOCULARS H.KOLBERG I S-KA AND PZO" Anny Vacani, od 35 stronie coś jest na temat wojennej produkcji lornetek w Warszawie.
http://binoculars-cinecollectors.com/History_of_H.pdf

Te nakrętki nie widzę by były stosowane w lornetkach eug, których produkcję kontrolował Zeiss. Technologię produkcji mieliby z innej niemieckiej firmy? Nigdzie nie wyczytałem, która firma kontrolowała zakłady Kolberga.
Link to comment
Share on other sites

tu jest ciekawy link,
http://www.1944.pl/archiwum-historii-mowionej/jerzy-modrzewski,2123.html
wspomnienia człowieka, który opowiada m. in. o pracy w zakładach kolberga w czasie wojny, chyba masz bardzo ciekawą lornetka i możliwe, że może mieć niezwykłą historię.
Link to comment
Share on other sites

Ciężko coś na temat szczegółów budowy tych lornetek odszukać, znalazłem tylko potwierdzenie o pozyskiwaniu Kolbergów przez konspirację (str 18):
http://www.witu.mil.pl/www/biuletyn/ptu_2014/130/7.pdf

oraz dwa zapisy o pozyskaniu lornetek na ul. Nowakowskiego:
http://www.rawelin.foxnet.pl/zopa/dziazo.htm
http://www.info-pc.home.pl/whatfor/baza/baon_zoska.htm


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora Hebda 23:05 04-02-2017
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information