Jump to content
Sign in to follow this  
G1ml1

Demontaż radzieckiego pomnika w Stargardzie.

Recommended Posts

http://radioszczecin.pl/1,346198,rozpoczela-sie-rozbiorka-radzieckiego-pomnika-w-&s=1&si=1&sp=1

Czerwona gwiazda i wieniec usunięte z Radzieckiej Kolumny Zwycięstwa w Stargardzie. We wtorek w nocy odcięto część pomnika, która groziła zawaleniem.

Akcja zaczęła się przed północą. Najpierw ramię dźwigu łańcuchami umocowano do wierzchołka kolumny. Później na podnośniku pracownik wynajętej firmy piłą odciął górną część pomnika o długości czterech metrów wykonaną z żelbetonu. Następnie zrobił nawierty i dźwig przeniósł część kolumny na przyczepę. Całość trwała około pięciu godzin.

- Spodziewaliśmy się mniejszego zbrojenia kolumny. Okazało się, że tych prętów było bardzo dużo - tłumaczy Hubert Strzyżewski, pracownik firmy demontującej część pomnika. - Czy czuje pan, że wykonał historyczną pracę? - dopytywał reporter. - Nie odczuwam tego w żaden sposób. Zlecenie jak zlecenie.

Na początku wydarzenie obserwowało kilkadziesiąt osób.

- Mieszkam blisko i jak zobaczyłam, że to się dzieje, to musiałam tu być. To jest historyczne wydarzenie. - To jest konieczne. - Tego typu obiekt nie powinien definiować miejskiej przestrzeni. Pomnik na którym data rozpoczęcia II wojny światowej to jest rok 1941 - mówili mieszkańcy Stargardu.

Urzędnicy miejscy nie poinformowali gdzie trafi odcięta część kolumny. Od pracowników na miejscu dowiedzieliśmy się, że na razie przewieziona została na teren firmy.

Według ekspertyzy budowlanej, górna część pomnika musiała być usunięta do końca listopada, bo groziła zawaleniem. Z kolei we wtorek miejscy radni podjęli uchwałę o całkowitym usunięciu kolumny z centrum miasta. Jest ona w złym stanie technicznym, a remonty są zbyt kosztowne. Zgodnie z decyzją fragmenty pomnika będą przeniesione na Międzynarodowy Cmentarz Wojenny przy ulicy Reymonta.

Kolumna stanęła na stargardzkim Placu Wolności w 1945 roku, na rozkaz radzieckiej armii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  ×
×
  • Create New...

Important Information