Skocz do zawartości

Maska Tc-38, RSC


max.p

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, problem odnosi się zarówno do francuskich masek, jak i do RSC.
Znalazłem na forum kilka wątków dotyczących właśnie kłopotu z ich rozprostowaniem, i potencjalnych metod na zaradzenie temu (gliceryna,balistol), jednak nikt nie wypowiedział się na temat ich skuteczności.
Moja maska (tak przynajmniej to oceniam) jest w dość dobrym stanie; na el. metalowych jest dużo farby, całość się trzyma jako tako, paski są nadal sprężyste. Jest jednak sztywna, mocno zagnieciona (co uniemożliwia praktycznie jej wyczyszczenie w środku ) i dodatkowo dość znacząco zabrudzona na zewnątrz jak i w środku. Narazie ostawiłem ją w takim stanie, w jakim do mnie trafiła. Zauważyłem że najgorzej jest z wykończeniami brzegu maski- pod wpływem nacisku i odkształcania mogą zacząć pękać.
Tak więc mam kilka pytań co do tematu :
1. Czy któraś z opisanych w innych wątkach metod może pomóc w rozprostowaniu, zmiękczeniu maski ? Może ktoś z Forumowiczów próbował zabrać się za taki problem i osiągnął zamierzony efekt ?
(wszystkie wątki do których się dokopałem są dość stare i może od tamtego czasu ktoś znalazł jakiś sposób )
2. Czy umycie maski wodą nie zaszkodzi jej ?( nie mam na myśli moczenia, lecz przetarcie szmatką, bądź miękką szczotką )
3. Czy ewentualne późniejsze wstawienie na półkę, za szybę w suchym pomieszczeniu, może wpłynąć na nią niekorzystnie ?

Z góry dzięki za odpowiedzi.:)
pozdrawiam max.p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mycie nie zaszkodzi. Podobne paski (szelki uprzęży) znajomy moczył w wodzie z proszkiem, płukał pod prysznicem, a następnie moczył w płynie do zmiękczania tkanin i ponownie płukał. Na koniec po uformowaniu w pierwotny kształt suszył w temperaturze pokojowej. Co do gumy, są w sklepach motoryzacyjnych preparaty do uszczelek.
Wojtek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm co do odkurzacza, to ciekawy patent, wydaje się być mało inwazyjnym a skutecznym.
Paski o których Pan Cyrograf15 mówił od czego były? Może miał by Pan możliwość wklejenia jakiegoś zdjęcia ?
Panowie a co z gliceryną, tudzież ballistolem i trzymaniem maski w gablocie ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
Do zmiekczenia polecam zwykly spray na zmiekczanie ucszelek gumowych, mi pomogło do mojej GM30 zaromno do materialy jak i gumy, a jak nie dziala to kopiel maski w goracej wodzie napewno pomoze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie