Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

G1ml1

Wystawa Pieniądz fałszywy" Białystok

Recommended Posts

http://www.muzeum.bialystok.pl/s,wystawy-czasowe,36.html

W dniach od 14 kwietnia do 8 lipca 2016 roku w Muzeum Historycznym w Białymstoku (ul. Warszawska 37) dostępna będzie wystawa pt. „Pieniądz Fałszywy” oraz ekspozycja plenerowa prezentowana na Rynku Kościuszki.

Wystawa przygotowana ze zbiorów: Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, Muzeum Narodowego w Warszawie, Zamku Królewskiego w Warszawie – Muzeum, Rezydencja Królów i Rzeczypospolitej, Antykwariatu Numizmatycznego Michała Niemczyka oraz z kolekcji prywatnych.

Zjawisko fałszowania środków płatniczych jest równie stare jak sam pieniądz. To właśnie konieczność zabezpieczenia wartości przedmiotów pośredniczących w wymianie handlowej (płacideł) była jednym z kluczowych czynników prowadzących do narodzin monety.

Krążek szlachetnego lub półszlachetnego metalu opatrzony znakami emitenta stał się na przeszło dwa i pół tysiąca lat głównym orężem w walce z procederem fałszerskim. Twórcy pieniądza i fałszerze stanęli wówczas do wyścigu, na którego trasie zdaje się brakować mety. Największym sojusznikiem przestępcy był i jest nadal brak świadomości. Obecnie przeciętny „Kowalski” słabo orientuje się w zabezpieczeniach banknotów i monet, jakie ma w portfelu, a przecież to właśnie on jest głównym celem fałszerza.

Wystawa składa się z części plenerowej, prezentowanej na Rynku Kościuszki i ekspozycji zabytków dostępnej w salach Muzeum Historycznego. Zwiedzający obejrzą fałszerstwa monet i banknotów zestawione z analogicznymi oryginałami.

Współcześnie fałszowane są nie tylko aktualne środki płatnicze, ale także pieniądz, który wyszedł z obiegu już dawno. Podróbki takie wykonywane są z myślą o oszukaniu kolekcjonerów i je również zaprezentowano na wystawie.

Organizatorzy serdecznie zapraszają wszystkich zainteresowanych.

Share this post


Link to post
Share on other sites×
×
  • Create New...

Important Information