Jump to content
ekiosk egazety next prenumerata

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

bodziu000000

Wyjątkowe odkrycie w Szczecinie. Jedyny taki schron w Polsce

Recommended Posts

http://wiadomosci.onet.pl/szczecin/wyjatkowe-odkrycie-w-szczecinie-jedyny-taki-schron-w-polsce/yylfyp

Wyjątkowe odkrycie w Szczecinie. Jedyny taki schron w Polsce

Niezwykłego odkrycia dokonali robotnicy na budowie nowego osiedla na szczecińskich Gumieńcach. Na terenie dawnej cukrowni wykopano przerobiony na schron kocioł parowy z XIX wieku. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce.

Początkowo robotnicy myśleli, że wykopali wielki zbiornik na paliwo, później przez myśl przeszło im, że może to być mała łódź podwodna. Prawda okazała się jeszcze bardziej zaskakująca.

- To XIX-wieczny kocioł parowy, który podczas II wojny światowej został przerobiony przez Niemców na schron przeciwlotniczy - mówi Piotr Piwowarczyk z Fortu Gerharda, do którego trafiło znalezisko. - W środku są świetnie zachowane ławki po obu stronach. Jesteśmy na etapie usuwania mułu i ziemi z wnętrza schronu i wciąż odnajdujemy nowe artefakty - relacjonuje.

Wszystko wskazuje na to, że schron był używany. We wnętrzu pracownicy Fortu Gerharda znaleźli już kilkanaście niemieckich masek przeciwgazowych, hełmy, a także m.in okulary z czasów II wojny światowej.

Choć schrony stworzone z kotłów parowych były wykorzystywane przez Niemców odkrycie w Szczecinie jest wydarzeniem historycznym. - To prawdopodobnie jedyny takli schron w Polsce - mówi Piwowarczyk. - Co prawda jakiś czas temu podobny został odnaleziony w Bydgoszczy, jednak nim dotarli do niego historycy został doszczętnie zniszczony. Stan tego oceniam na mocną "czwórkę - dodaje.

Schron trafił do świnoujskiego Fortu Gerharda, gdzie trwają prace nad renowacyjne. Unikatowa konstrukcja waży około 20 ton, w środku zalegają kolejne tony ziemi i mułu. Schron ma 9 metrów długości i 2 metry średnicy. W środku po obu stronach znajdują się drewniane ławki.

Choć schron nazywany jest przeciwlotniczym tak naprawdę zdaniem Piotra Piwowarczyka nie miałby szans podczas bezpośredniego bombardowania. - To był bardziej schron przeciwodłamkowy - twierdzi dyrektor Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. - Ale nie można go nazwać prowizorycznym. Spełniał wszystkie wytyczne. Gdybyśmy nie wiedzieli, że powstał z kotła to jego wykonanie mogłoby wskazywać, że w całości powstał w fabryce - dodaje.

Przed pracownikami Fortu Gerharda jeszcze mnóstwo pracy. Niezwykły schron ma być udostępniony dla odwiedzających już w majowy weekend."

Share this post


Link to post
Share on other sites
http://www.tvn24.pl/szczecin-buduja-nowe-osiedle-dokopali-sie-do-schronu,634065,s.html

Share this post


Link to post
Share on other sites×
×
  • Create New...

Important Information