Skocz do zawartości

Wyszukiwanie danych o odbyciu służby wojskowej w II RP.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
jest to mój pierwszy post, mam nadzieję, że wybrałem prawidłową grupę na forum.

Poproszono mnie o znalezienie osoby, która przed wojną była obywatelem RP i zamieszkiwała w Lubomlu. Osoba (żołnierz) wcielona została w 1944 r. do Armii Czerwonej (33 Armia) i poległa w styczniu 1945 r. pod Opocznem, gdzie znajduje się jej grób. Tyle udało mi się ustalić za pomocą OBD-Memoriał i lokalnych środowisk kombatanckich.

Zwrócono się do CAW wskazując powyższe dane, czy istnieje możliwość ustalenia szczegółów służby wojskowej w II RP (lata służby ok. 1930-1933), prawdopodobnie również udział w wojnie obronnej. Niestety poproszono nas o uszczegółowienie zapytania o dane, których nie jesteśmy w stanie ustalić.

Zastanawiam się, w jaki sposób można by odszukać dalsze informacje o danej osobie. Przede wszystkim czy;
1. Poborowi kierowani byli do najbliższych jednostek (czyli szukać archiwum jednostek wojskowych na Wołyniu), czy wysyłani do dowolnej jednostki w kraju? Zakładam, że mamy do czynienia ze zwykłym szeregowym piechoty.
2. Co Rosjanie robili z polskimi książeczkami wojskowymi osób wcielanych do ACz? Szukać jej bardziej w rosyjskich archiwach, czy może były one przekazywane stronie polskiej?
3. Jakieś inne praktycznie wskazówki?

z góry dziękuję za pomoc.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Ad. 1. Jeżeli był narodowości polskiej - mógł trafić do najbliższej jednostki. Jeżeli narodowości ukraińskiej - duże prawdopodobieństwo poboru eksterytorialnego (chyba -> poznańskie).

A o jakie dane CAW poprosił?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
Dzisiaj otrzymałem odpowiedź z CAW.
Niestety nie są w stanie sprawdzić, czy dana osoba brała udział w wojnie obronnej, gdyż akta zaginęły podczas wojny. Jednocześnie proszą o podanie jednostki wojskowej, w której poszukiwany odbywał służbę wojskową przed wojną. Niestety nawet tego nie wiemy.

Poszukiwany był narodowości polskiej. Sugerujesz poszukać w archiwach jednostek wojskowych na terenie Wołynia?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie