Skocz do zawartości

Wydobycie szczątków Hurricane'a kapitana Wunsche


zadora

Rekomendowane odpowiedzi

TVN24 podał przed chwilą że w Anglii trwają prace mające na celu wydobycie wraku Hurricane'a oznaczonego RF-E, strąconego prawie 75 lat temu (9 września 1940). Samolot był pilotowany przez lotnika dywizjonu 303, Kazimierza Wunsche, podczas patrolu został trafiony przez Me 109, poparzony i ranny wyskoczył, wrócił do służby prawie dopiero rok później.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zespół archeologów i historyków, któremu towarzyszyli polscy i brytyjscy weterani misji zagranicznych w Iraku i Afganistanie, odkopał w okolicy Saddlescombe Farm West Sussex samolot Dywizjonu 303.


Pozostałości samolotu Hurricane, należącego do 303. Dywizjonu Myśliwskiego, ujrzały światło dzienne w 75. rocznicę wypadku z 9 września 1940 r. Pilotowany przez sierżanta Kazimierza Wünsche, Hurricane RF-E 3700 został zestrzelony podczas bitwy o Anglię w pojedynku z Luftwaffe o Beachy Head. Sierżant Wünsche wyskoczył ze spadochronem z płonącego samolotu i poważnie ranny trafił do szpitala.

Wykopaliska, prowadzone przez archeologa brytyjskiego ministerstwa obrony Richarda Osgooda, zakończyły się udanym wydobyciem szczątków samolotu, w tym m.in. przekładni redukcyjnej i bazy śmigła. Dzięki staraniom Ambasady RP w Londynie i polskiego Ministerstwa Obrony Narodowej polscy weterani misji zagranicznych mogli uczestniczyć w tym wyjątkowym przedsięwzięciu obok ich brytyjskich towarzyszy broni. Odkopane artefakty zostaną wystawione w Muzeum Polskim w bazie RAF Northolt, gdzie podczas bitwy o Anglię stacjonował Dywizjon 303.

Przy wykopaliskach archeologicznych obecna była córka sierżanta Wünsche Grażyna i jego wnuczka Joanna. - To wyjątkowe uczucie móc zobaczyć i dotknąć szczątków samolotu, który spoczywał w ziemi przez ostatnie 75 lat. Także świadomość, że mój ojciec - sierżant Kazimierz Wünsche - był ostatnią osobą, która widziała ten samolot w całości, zanim został on zestrzelony, nadaje temu wydarzeniu dla całej naszej rodziny bardzo osobisty charakter.

Jesteśmy bardzo wdzięczni całemu zespołowi, który podjął się odkopania samolotu - mówiła Grażyna Gąsiorowska. Dzięki zaangażowaniu Historic Aircraft Collection Ltd. zabytkowy hurricane w barwach samolotu sierżanta Wünsche z numerem bocznym RF-E P3700 przeleciał nad miejscem wykopaliska. Przemalowanie samolotu zleciła Ambasada RP w Londynie w ramach kampanii #BoBPoles upamiętniającej wkład Polaków w zwycięstwo w bitwie o Anglię.

145 polskich pilotów myśliwskich służyło w bitwie o Anglię w dwóch polskich dywizjonach 302 i 303 oraz w jednostkach brytyjskich. 303. Dywizjon Myśliwski był najskuteczniejszą formacją aliancką w bitwie o Anglię. Spośród ogólnej liczby pilotów z krajów alianckich Polacy stanowili drugą co do wielkości grupę po Brytyjczykach. Pod koniec II wojny światowej prawie 20 000 polskich lotników służyło w 16 dywizjonach Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii.

Cały tekst: http://wyborcza.pl/1,75477,18817201,samolot-dywizjonu-303-odkopany-w-anglii-75-lat-po-wypadku.html#ixzz3ljcg8KKE
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ataszat obrony ambasady polskiej w Londynie we współpracy z brytyjskim Ministerstwem Obrony i Ambasadą RP zorganizował akcję, której celem było wydobycie szczątków samolotu myśliwskiego Hawker Hurricane, pilotowanego w czasie bitwy o Anglię przez sierż. Kazimierza Wünsche, latającego w sławnym Dywizjonie 303.

Akcję wydobycia szczątków zestrzelonego Hurricane’a przeprowadzono 8 września. Uczestniczyli w niej polscy weterani operacji w Afganistanie i w Iraku, w tym z 12 Brygady Zmechanizowanej, zaproszeni przez brytyjskie Ministerstwo Obrony - podaje kpt. Janusz Błaszczak z 12 Brygady Zmechanizowanej. Poszukiwaniom szczątków maszyny przyglądali się córka i wnuczka pilota, przedstawiciele władz lokalnych oraz brytyjskich sił zbrojnych.

Samolot Hawker Hurricane I o numerze seryjnym i kodzie literowym RF-E pilotowany był w dniu 9 września 1940 r. przez sierżanta Kazimierza Wünschego, który wystartował z bazy w Northolt w towarzystwie innych samolotów Dywizjonu 303. Polscy piloci napotkali formację około 40 niemieckich bombowców Ju 88 eskortowanych przez samoloty Me 109 i Me 110.

W trakcie walki dowódca patrolu por. Kent zestrzelił Ju 88 i uszkodził Me 110, sierż. Frantisek zniszczył Me 109 i niemiecki bombowiec, natomiast sierż. Wünsche został zestrzelony przez Me 109. Udało mu się wyskoczyć na spadochronie, jednak został ranny w nogę, a jego twarz została poparzona. Zestrzelona maszyna została odnaleziona po raz pierwszy w 1979 r., odzyskano wówczas fragmenty silnika samolotu, kabiny i śmigła.

http://www.defence24.pl/259190,wydobyto-szczatki-samolotu-z-dywizjonu-303
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki zaangażowaniu Historic Aircraft Collection Ltd. zabytkowy hurricane w barwach samolotu sierżanta Wünsche z numerem bocznym RF-E P3700 przeleciał nad miejscem wykopaliska. Przemalowanie samolotu zleciła Ambasada RP w Londynie w ramach kampanii #BoBPoles upamiętniającej wkład Polaków w zwycięstwo w bitwie o Anglię."

http://www.youtube.com/watch?v=7NKaYXIlgos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie