Jump to content

Szczątki 23 osób znalezione na Dolnym Śląsku. Żołnierze Wehrmachtu i cywile (DRASTYCZNE ZDJĘCIA)


Recommended Posts

Archeolodzy ze stowarzyszenia Pomost" znaleźli na Dolnym Śląsku groby ze szczątkami 23 osób. Kości 11 żołnierzy Wehrmachtu odnaleziono w miejscowości Niwnice (pow. lwówecki), a szczątki 12 cywili w Lipinach (powiat polkowicki).

W poniedziałek przeprowadzono ekshumację szczątków 12 mieszkańców Lipin (powiat polkowicki). Zginęli oni podczas działań wojennych w 1945 roku. Zostali pochowani w masowym grobie przy jednym z gospodarstw. - Mogiłę odkryto podczas prac budowlanych. Tu należą się wyrazy uznania dla robotników, bo wiedzieli, jak w takiej sytuacji się zachować. Nie ruszyli szczątków tylko od razu wezwali służby. Na miejsce przyjechali prokuratorzy. Podczas ekshumacji znaleziono szczątki kobiet, mężczyzn oraz dzieci - mówi Tomasz Czabański, prezes stowarzyszenia Pomost". Kilka dni wcześniej w miejscowości Niwnice (pow. lwówecki) archeolodzy znaleźli kości i rzeczy osobiste 11 żołnierzy niemieckich, którzy zginęli podczas operacji Kozica", rozpoczętej 1 marca 1945 r. - Odnalezieni żołnierze zostali pochowani przez swoich kolegów z wojskowymi honorami, w pojedynczych grobach, na cmentarzu ewangelickim w Bartnikach (obecnie część Niwnic). Po zakończeniu wojny, nad mogiłami wciąż stały krzyże brzozowe - opowiada Tomasz Czabański. Przy szczątkach znaleziono cztery nieśmiertelniki. Jeden należał do żołnierza dywizji grenadierów pancernych Wehrmachtu „Grossdeutschland”. Prezes stowarzyszenia Pomost" mówi, że takich grobów na Dolnym Śląsku jest bardzo dużo. - Dostajemy co kilka dni sygnały o znalezieniu szczątków. Najbardziej zaskoczeni są zawsze mieszkańcy miejscowości, w których takie groby odkryto - mówi prezes stowarzyszenia.

http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/3912165,szczatki-23-osob-znalezione-na-dolnym-slasku-zolnierze-wehrmachtu-i-cywile-drastyczne-zdjecia,id,t.html
Link to comment
Share on other sites

Bez przesady panowie to tylko ludzkie szczątki straszne to jak miałem przypadek na rybach jak kolo łowiska naszego topielca wyciągali fakt autentyczny jeszcze nuz pozyczali zeby linke odciąc. z początku myslelismy ze to kontrol bo podjechała lodówa z tyłu za plecami a my bez zezwoleń przyznam szczeże ciepło mieliśmy.Jak go wyciągneli to pare sekund było ok ale po tych sekundach fetor trupiego jadu był nie do zniesienia.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information