Skocz do zawartości
  • 0

Wpinka - datowanie i zastosowanie


dashunt

Pytanie

Napisano

Witam,

Topornie wykonana, ciężka a krzywy wzór wskazuje chyba na ręczną robotę;)? Jakie to mogą być czasy i gdzie to się wpinało? Kołnierz, mankiety?

Pozdr,
DH

17 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Może być to prawda, dość ciężka to rzecz, wzór niezbyt wymyślny;) i w ludzkiej garderobie trudno byłoby to przypiąć, bo i gdzie?
Napisano

Witam,

Topornie wykonana, ciężka a krzywy wzór wskazuje chyba na ręczną robotę;)? Jakie to mogą być czasy i gdzie to się wpinało? Kołnierz, mankiety?

Pozdr,
DH

Napisano
Tak czy inaczej wygląda wiekowo. Nie wykluczałbym średniowiecza, a może nawet starsze. Wykonane chyba z brązu. Taka moja skromna opinia. Pozdrawiam.
Napisano
Mnie to bardziej pasuje na ozdobę z szeroko rozumianego oporządzenia" konia, raczej zdobiło to np. skórzany pasek, siodło, chomąto itp.
Napisano
Przykłady, które podałeś, są bardzo ciekawe, zwłaszcza widok z boku (można prosić źródło, z czystej chęci zgłębienia tematu). Według mnie mają zupełnie inną budowę niż przedmiot, nad którym się zastanawiamy. Niestety w przypadku wielu przedmiotów trudno o jednoznaczne określenie funkcji, sam mam parę takich zagadek.

Pozdrawiam

Ps. Szkoda, że kolega zakrywcaa ogranicza się tylko do czystego trolowania, mam nadzieję, że modowie zwrócą w przyszłości uwagę na jego błyskotliwe uwagi wnoszące wiele do tematu.
Napisano
Jak na złość nie mogę znaleźć żadnej ilustracji, ale mam wrażenie, że to jest guz z oprawy księgi. Na przednią i tylną okładkę nabijano w narożnikach po cztery takie guzy (i często w środek jeszcze jeden), które chroniły oprawę przed wycieraniem. Bardziej luksusowe wersje guzów miały blaszki (w kształcie rombu), które okuwały cały narożnik oprawy. Poszukaj w tym kierunku.

Pzdr
Napisano
Ciekawy pomysł z księgą, ale czy zdobienia z ksiąg są zwykle bardziej ozdobne, jakieś figury, itp? Choć może mimo wszystko warto poszukać w tym kierunku. Co do wieku, to z uwagi na przylutowane wąsy, w moim odczuciu nie będzie starszy niż XVIIIw.
Napisano
Bardzo proszę:

http://www.academia.edu/1835472/Buchverschl%C3%BCsse_und_Buchbeschl%C3%A4ge_vom_Marienkirchhof_in_Pasewalk_Zeugen_der_ehemaligen_Bibliothek_des_Pasewalker_Dominikanerklosters

Propozycja, że jest to guz z oprawy księgi była moim skojarzeniem i nie upieram się przy nim. Tym bardziej, że w załączonym tekście (co prawda dotyczy mocno średniowiecznych opraw) widać jak okucia były mocowane: skóra była napinana na deskę i dopiero wtedy wbijano okucie, jak gwóźdź. W przykładzie znalezionym przez dashunta są dwa wąsy", co sugeruje, że trzymały się czegoś przez ich rozgięcie. Może w młodszych oprawach było właśnie tak? Trzeba szukać.

Pzdr

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie