Jump to content

Denarek


epitojatek

Recommended Posts

Zdecydowanie denar Władysława Warneńczyka (1434-1444). Cechą charakterystyczną denarów tego władcy to połączone dolne i górne płatki lilii w koronie. Natomiast w denarach Władysława Jagiełły (1396-1434), dolne i górne płatki lilii w koronie nie są połączone (korona jest otwarta).

Przydatna literatura:

Kubiak S.,
1970 Monety pierwszych Jagiellonów (1386-1444), Wrocław-Warszawa-Kraków.

Jarosław Sim
2010, Denary pierwszych Jagiellonów. Typologia, odmiany, ikonografia wg najnowszych badań, Rocznik Przemyski Archeologia", T. XLVI, z.2.
Link to comment
Share on other sites

Osobiście nie stwierdziłbym kategorycznie, że to denar Warneńczyka. Widoczny jest jedynie fragment korony, zamknięte płatki korony miały też denary Kazimierza Jagiellończyka, dołu korony nie widać. Często denary Władysława Warneńczyka były bite na rozklepanym drucie srebrnym, podobnie jak kopiejki łezki". Tu tego nie widać.

To może być Władysław III ale też i Kazimierz Jagiellończyk, według mnie jest to niemożliwe do pewnego stwierdzenia wobec niecentrycznego bicia i stanu zachowania pieniążka, niestety.
Link to comment
Share on other sites

Warneńczyk bił swoje monety z lichego srebra, jego denary pochodzące z tego samego miejsca są bardziej skorodowane( większa zawartość miedzi). Ten mój przemyłem tylko wodą. Drugą sprawą jest właśnie kształt monet, wybity na równym krążku a nie z drutu.Czytałem również iż istniała odmiana denarka Jagiełły z zamkniętą koroną, stąd moje niepewności.
Link to comment
Share on other sites

Próba srebra przy jednej monecie nie będzie jakimś mocnym wyznacznikiem, z tego co pamiętam u Kubiak są zestawienia, w ramach tego samego typu monety są spore różnice. Przejrzyj publikację wymienioną przez kolegę Rosforka, do znalezienia na m.in. forum PS w wersji elektronicznej.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information