Jump to content

Na Ukrainie zaginęło 5 indyjskich An-32"


Recommended Posts

Dowództwo indyjskich wojsk lotniczych poinformowało, że na Ukrainie zaginęło 5 samolotów transportowych An-32, które miały tam być remontowane. Indie zrezygnowały z dalszych remontów...
Indie zawarły kontrakt z ukraińskim koncernem Ukrspeceksport na remont i modernizację 104 samolotów transportowych An-32 w 2009 (Pierwsze An-32RE, 2011-05-31). 40 z nich miało trafić do zakładów Antonowa, a remont pozostałych miały przeprowadzić zakłady serwisowe Nr 1 w bazie Kanpur w Indiach. Wartość kontraktu wynosiła 400 mln USD. Jego realizacja miała potrwać do marca 2017. Ukraińcy mieli remontować po 10 samolotów rocznie, kończąc prace do marca 2014. Do An-32 remontowanych w Indiach mieli dostarczać zestawy potrzebnych komponentów.

Jednym z głównych celów umowy indyjsko-ukraińskiej było wydłużenie resursu remontowanych samolotów z 25 do 40 lat (do czasu przekazania do remontu, od 1984 wylatały one ponad 800 tys. godzin). Przewidywano też wzrost udźwigu z 6,7 do 7,5 t. Zmodernizowana miała zostać awionika, w tym wyposażenie kabiny załogi. Założono przy tym wykorzystanie komponentów zachodnich, w tym m.in. amerykańskiego Honeywella (radar pogodowy, układ antykolizyjny – TCAS, wyświetlacze, radiowysokościomierz i radiodalmierz – DME).

Zgodnie z umową, na Ukrainę trafiło 40 indyjskich An-32. Powinny one już przed rokiem wrócić do Indii. Tymczasem powróciło 35 samolotów. Los pozostałych 5 jest nieznany. Poinformowało o tym dowództwo indyjskich wojsk lotniczych, o czym donosi Economic Times. – Próbowaliśmy wyjaśnić sprawę metodami dyplomatycznymi, ale to się nie udało – cytuje gazeta źródło w dowództwie.

W tej sytuacji New Delhi zagroziło zerwaniem kontraktu. Indie chcą zrezygnować z dalszych prac w bazie Kanpur. Trafiło tam dotąd jedynie 6 An-32. Później Ukraińcy zaprzestali dostaw części, a ich specjaliści opuścili zakłady".
Źródło:
http://www.altair.com.pl/news/view?news_id=16049
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information