Jump to content

Czy to jest moneta?


motokrys10

Recommended Posts

:)
http://odkrywca.pl/znalezione-na-zaoranym-grodzisku-zniszczonym-,741482.html#741482

proponuję jeszcze na fejsika wrzucić info, że wygrzebana na grodzisku... może jeszcze na kilka innych for, w tym nawet na Allegro.

widzę, że niektórzy naprawdę pozbawieni są... powiedzmy: instynktu samozachowawczego (nie chcę dosadniej tego ujmować).
Link to comment
Share on other sites

a wracając do pytania: prędzej jest to ołowiany token.

ołów w tym wypadku był tani, łatwy do stopienia i odlewania. Przedmioty podobne do monet z ołowiu, a czasami również z cyny, były powszechnie produkowane w czasach średniowiecza do XIX wieku. Takie tokeny prawdopodobnie miały wiele funkcji: do liczenia, jako symboliczne monety na małą skalę.
W kościołach też czasem stosowano takie tokeny do rejestracji obecności, różnych usług.
W większości przypadków nie jest możliwe przypisanie funkcji tokenów.
Link to comment
Share on other sites

OK macie racje ale piszę że zniszczonym zaoranym przez rolników z okloicznych wiosek miejsce to nie widnieje na żadnych mapach archeologicznej sprawdziłem a jak myślisz skąd potencjalny archeolog może się dowiedzieć że było to grodzisko jeśli nie właśnie od poszukiwacza który natrafia na przedmioty z tego okresu i nie ukrywa gdzieś pod poduszką tylko próbuje dowiedzieć się o każdym znalezionym przedmiocie. Żeby np pomóc w ustaleniu miejsc poszukiwań! Przed każdym wypadem w teren dokładnie badam miejsca na które się wybieram. to nieco inaczej niż na militarkę. Gdybym wykopał włócznie z X w to z pewnością nie zchował bym jej przed światem.
Link to comment
Share on other sites

ujmę inaczej...

jak kopiesz na polu jesteś zawsze łatwym celem. jak jakaś franca się znajdzie i wykręci 997, to masz przestrzeń kosmiczną i darmowe wożenie niebieskim pojazdem.
Pamiętaj: bandytą i złodziejem już się urodziłeś i tylko twoje dalsze postępowanie pozwoli ci uniknięcia nieprzyjemności prawnych...

sorry... taki mamy klimat, a właściwie prawo w PL - nikt nie będzie się zastanawiał czy tam jest stanowisko czy nie, tylko będzie się starał dobrać ci się do 4-liter.
smutne ale prawdziwe

to tak na marginesie w ramach OT...
Link to comment
Share on other sites

kolego jak zaorane przez rolnikow to znaczy ze istnialo pewnie w 18 i 19 wieku bo najeczeciej to w okresie miedzywojennym i po 45 za komune czesc zrownano a na marginesie dodam ze jest program AZP i wszystkie jakie sa dostepne miejsca w polsce byly przebadane niektore nawet kilka razy kazde pole las jak byla wycinka laki oczywiscie z roznym skutkiem wszystko jest w archiwach jak bylo tam grodzisko to jest pewnie sporo ceramiki i na nank jest naniesione szkoda mi slow ze tam wlazles majac jeszcze swiadomosc tego :(
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information