Skocz do zawartości

Polska odzyskuje" tereny użytkowe. Coraz mniej niewybuchów w lasach


Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Oczyszczanie polskich poligonów - według projektu rekultywacji zdegradowanych i powojskowych terenów Lasów Państwowych - dobiega końca. Z 24 tys. ha obszarów, które zaplanowano przebadać, przejrzano już 22 tys. ha. Na odzyskanych" terenach powstaną m.in. ścieżki rowerowe.


Do 34 tys. ha w 2013 roku dołożono kolejne 6 tysięcy ha. Doszło do tego dzięki inicjatywie Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych, które uzyskało unijne fundusze dla Lasów Państwowych. W ten sposób będzie można oczyścić ponad 30 tysięcy hektarów dawnych terenów wojskowych. Jak podają władze Lasów Państwowych zaawansowanie projektu wynosi obecnie 72 procent.

W marcu 2013 roku z poznańskich, a w czerwcu tego samego roku z łódzkich lasów zniknęły niebezpieczne niewybuchy.

Szybszą pracę umożliwiła łagodna zima. Obecnie prace oczyszczania lasów z niewybuchów prowadzone są na terenie województwa dolnośląskiego (m.in. w nadleśnictwach Bolesławiec, Świętoszów i Jawor), województwa podkarpackiego (m.in. w nadleśnictwach Tuszyma i Mielec) oraz w woj. łódzkim, warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim.
Proces rekultywacji dawnych terenów wojskowych składa się z wielu etapów. Pierwszym i najważniejszym jest rozpoznanie i oczyszczenie saperskie terenu, podczas którego usuwa się niebezpieczne materiały, czyli niewybuchy i niewypały.

Następnie nadleśnictwa biorące udział w projekcie, przeprowadzają ocenę walorów przyrodniczych oraz stopnia zanieczyszczenia gruntu. Jeśli zostaną znalezione substancje szkodliwe dla środowiska, zostaną one usunięte (w szczególności te ropopochodne).

Podejmuje się także inne działania, takie jak rozbiórka zrujnowanych obiektów powojskowych, czy usuwanie nielegalnych wysypisk śmieci. Poza tym, urzędnicy dbają także o przyrodę. W tym celu odbudowują zniszczone drzewostany, sadzą rośliny typowe dla danego terenu, a także zajmują się ochroną gatunków zwierząt i ich siedlisk.

Rozkwit ścieżek rowerowych

Zrekultywowane obszary ponownie stają się dostępne. Mogą z nich bezpiecznie korzystać okoliczni mieszkańcy. Prowadzona jest normalna gospodarka leśna, a także prace związane z ochroną przyrody.

Odzyskane" tereny są wykorzystywane także w celu naukowym oraz turystycznym. Przykładowo w Bornem Sulinowie powstaną ścieżki edukacyjne i rowerowe wzdłuż jeziora Pile.

http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/polska,28/polska-odzyskuje-tereny-uzytkowe-coraz-mniej-niewybuchow-w-lasach,159453,1,0.html

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie