Skocz do zawartości

Czestotliwosc cewki jak / gdzie sprawdzic ?


MarekDys

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Ciekawe w jaki sposób chciałbyś to zrobić samym oscyloskopem Fuks?
A wiadomo chociaż do czego jest ta sonda i jak jest jej konstrukcja?
Napisano
@fuks_ag

dzięki człowieku za zainteresowanie tematem, naprawdę dziekuje i to bez zadnych pod texstow czy aluzji !!!

Ale chciałbym sprawdzic 2 no 3 cewki czy rzeczywiscie maja 8,5 15 i 18 kHz bo z wygladu zewnętrznego i opisow to takie same cewki !!!
Napisano
Tak prosto się nie da.....dlatego kol IdeL się słusznie zdziwił moim wpisem o oscyloskopie.
Tutaj co sam możesz w sprawie cewki
http://radioinfo.pl/pracownia-radio/177-cewki-indukcyjne-garsc-teoriiej
Napisano
W zasadzie bez znajomości konstrukcji sondy nie będzie to łatwe. Można miernikiem indukcyjności (mostkiem), jak to zaproponował Fuks_ag zmierzyć indukcyjność i wyliczyć częstotliwość rezonansową obwodów znanymi wzorami.
Można też zbudować prosty generator, gdzie w miejsce obwodu rezonansowego włączy się obwody sondy. Tak czy siak znajomość konstrukcji anten jest niezbędna. Nie wspominając już o sztuce elektroniki".
A wiadomo chociaż co to za sonda?
Napisano
Chyba niesłusznie wywnioskowałem, że chodzi o cewki sondy detektora. Sorka. Parametrem zwykłej cewki jest nie częstotliwość a indukcyjność mierzona w Henrach. O częstotliwości (rezonansowej) możemy mówić wówczas gdy cewka lub inny element indukcyjny będzie połączony np. z jakimś kondensatorem. Wówczas w efekcie znoszenia się wektorów napięć lub prądów (zależy od tego czy połączymy równolegle, czy szeregowo) powstanie przy pewnej częstotliwości najniższa ich wypadkowa. Ta pewna częstotliwość będzie równa częstotliwości rezonansowej obwodu drgającego. To taki bardzo telegraficzny skrót opisowy. Summa summarum możemy zmierzyć lub wyliczyć częstotliwość rezonansową całego obwodu drgającego (RC, LC lub RLC). Samej cewki czy kondensatora nie da się przyporządkować jakiejś konkretnej częstotliwości.
Napisano
@Idel.

mam wykrywacz EuroAce 350 , AT Gold i AT Pro , widze ze cewki sa te same jak w mojej 350 !!! to jak tam się znalazło 15 czy 18 kHz skoro moja 350 ma 8,5kHz ??? "


dzięki za zainteresowanie,mi glownie chodzi skad w cewkacho takiej samej konstrukcji i opisie - nazwie nagle z 8,5 kHz robi sie 15 a nawet 18 kHz, za pomocą magicznej naklejki ?
Napisano
W wykrywce cewka jest niczym antena nadawczo-odbiorcza.Jedno uzwojenie wysyła sygnal a druga zbiera sygnał jeśli będzie zakłócony przez metal.To że w kilku modelach garret stosuje te same cewki to nic nadzwyczajnego ani żadne oszustwo polegające na naklejkach i cenach jakimi się różnią.tu najważniejszą rolę odgrywa generator częstotliwości.I to należy mierzyć,częstotliwościomierzem a nie cewki.
Napisano
MarekDys - przedstawię to prościutko, choć w detektorach metali można to rozwiązać rozmaicie. Wyobraź sobie, że generator, czyli układ elektryczny wytwarzający drgania napięcia (np. sinusoidalne) składa się z obwodu rezonansowego LC, czyli cewki i kondensatora oraz dodatkowych elementów elektronicznych, które będą odpowiedzialne za doprowadzanie zasilania do tego obwodu. Oczywiście częstotliwość tych drań zależy wyłącznie od parametrów układu LC, czyli indukcyjności cewki i pojemności kondensatora. W najprostszym wydaniu opisuje to wzór f=1/(2*PI*(L*C)exp(1/2)) - sorry, ale nie wiem w jaki sposób w ANSI wypisać takie rzeczy jak PI" czy pierwiastek".
Czyli tylko parametry obwodu drgającego spowodują, że generator będzie pracował z taką a nie inną częstotliwością.
Jeśli zatem zbudujesz sobie taki generator i zamiast obwodu LC wlutujesz" np. jakieś złącze, a do tego zrobisz sobie kilka różnych obwodów LC ( na różne częstotliwości), wówczas podłączając do tego złącza poszczególne obwody LC, uzyskasz na wyjściu drgania (przebieg sinusoidalny prądu lub napięcia) o takiej częstotliwości, na jaką został obliczony dany obwód. Tego typu rozwiązanie stosowano między innymi w tzw. GDO (Grip Dip Meter) - generatory falomierze, w tym przypadku z wymiennymi cewkami, gdyż funkcję kondensatora pełnił wbudowany na stałe agregat o zmiennej pojemności. przyrząd znajdował zastosowanie przy strojeniu urządzeń nadawczo-odbiorczych. Ale idea była trochę podobna. Oczywiście, to co napisałem jest tylko najprostszym przykładem, gdyż realizacje zmiennych częstotliwości, czy nawet wielu częstotliwości można rozwiązać rozmaicie. Niemniej takim sposobem można wykonać generator o zmiennej częstotliwości poprzez zmianę obwodu LC lub samej cewki.
Obwód wyjściowy czyli antenę odbiorczą jest jeszcze prostszy - wystarczy go po prostu tak zaprojektować aby przepuszczał sygnał w określonym paśmie (zakresie częstotliwości) - robi się to przy pomocy tzw. filtrów - w najprostszej realizacji są to pasywne układy RLC (złożone z cewek, kondensatorów i oporników) lub RC.
To tak bardzo ogólnie, w uproszczeniu i bardzo telegraficznym skrócie.
Napisano
Sorry, ale temat nie jest łatwy. To kawał elektrotechniki i ciężko jest to po ludzku wyłożyć tak aby wszyscy załapali. W zwykłym technikum o profilu elektrycznym ezonanse" przerabia się chyba dopiero w trzecim semestrze. Pierwsze dwa to wałkowanie obwodów prądu stałego i liczb zespolonych. Zatem trudno w rameczce na sto wyrazów ująć taki kawał materiału licząc na max zrozumienia. Rozwiązania w konkretnych urządzeniach są pochodną całej tej teorii. Do tego dochodzą możliwości procesorów, filtrów cyfrowych i innych bajerów, które pozwalają na zrobienie tego typu rzeczy w praktyce. Co złego to nie ja... próbowałem wyjaśnić :)

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie