Jump to content

Otwarcie Muzeum Starozytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie


Recommended Posts

Mazowiecki osrodek kultury przeworskiej doczekał sie nowej odsłony..jak znajde dzis czas, wpadne, załącze wtedy parę fotek, ciekawe czy zrobione multimedialnie ala to krakowskie pod Sukiennicami..


Z ogromną radością chcielibyśmy zaprosić na WIELKIE OTWARCIE naszego Muzeum. Po latach przebudowy, rewitalizacji i tworzenia nowej muzealnej rzeczywistości – wracamy!
25 i 26 października otwarta zostanie nowa ekspozycja stała „Przedświt – Mazowieckie Centrum Metalurgiczne z przełomu er”. Pełni tremy i nadziei udostępniamy Państwu najnowocześniejszą wystawę archeologiczną w Polsce, dotyczącą pradziejów tych ziem. Poświęcona jednemu z największych fenomenów w dziejach odkryć powojennej archeologii – drugiemu co do wielkości centrum hutniczemu „barbarzyńskiej” Europy – przenosi odwiedzających w świat pogranicza Imperium Rzymskiego i Barbaricum oraz do położonych na północ terenów objętych panowaniem Lugiów i Wandalów......


http://mshm.pl/wp/2014/10/wielkie-otwarcie-muzeum/
Link to comment
Share on other sites

Muzeum po gruntownym remoncie, przebudowane w myśli multimedialnej, może do Krakowskich sukiennic daleko ale pojawia sie jeden hologram, przy każdym stanowisku dotykowe ekrany na których wybieramy opis, zdjęcia, mapy...
Muzeum zrobione w sposób, który na pewno zainteresuje tematem najmłodszych- na ekranie multimedialnym można wskoczyć do studni, na koniec jest multimedialny test dla dzieci ect..
Na tym zdjęciu widzimy piec do wypału naczyń oraz technikę tkacką okresu b2 c1

Link to comment
Share on other sites

W kolejnej sali oryginalne zabytki zatopione w modelach z pleksi o kształcie wojowników germańskich. W odpowiednich miejscach ułozone zapinki, okucia konca pasa oraz inne aplikacje metalowe. Rozmieszczenie zabytków w sposób łatwy obrazuje nam funkcje jaka spełniały... dalej zabytki w gablotach, szczegóły min. takie jak światło dopracowane bardzo dobrze...

Link to comment
Share on other sites

Dużym plusem były wsółczesne kopie zabytków, takie jak miecze, wyroby kościane, które można wziąć do ręki obejrzeć. Multimedialna wirtualna wycieczka na ekranie LCD po chacie rogownika oraz innych rzemieślników, dokładny opis działalności gospodarczych, min. wysięku żelaza poparty filmami z udziałem archeologów - narratorów - to są mocne strony tej wystawy.
Widze tylko dwa minusy- przebudowa multimedialna muzeów wiąże się niestety z mniejszą ilością wystawionych zabytków niż wcześniej, nie są one priorytetem lecz służą jako dodatkowe obrazowanie ekspozycji. Jest to minus dla osób które siedza w temacie, jednakże większa część społeczeństwa w sposób łatwy i przyjemny przybliża się do przekazywanej treści.
Darz Dół!
Link to comment
Share on other sites

Hm.. do pełni szczęścia- przedstawienia typu światło i dźwięk" brakuje głosu prowadzącego w muzeum, który np. z głosników by podawał cytaty z Germanii Tacyta albo czytał ogolny tekst wprowadzenia do tematyki kultury przeworskiej.
Ale bylo super, ludzi mało, ponad godzinne zwiedzanie z pracownikiem muzeum, aktywna dyskusja ect.
Zapraszam i polecam////
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information