Jump to content

szeląg 1601


domini

Recommended Posts

Witam,

Mam problem z identyfikacją tej monetki, co prawda rzeczą jasną jest to że jest to szeląg Zygmunta III Wazy z roku 1601 ale mam problem z rozpoznaniem co to za odmiana, w sieci na taką nie natrafiłem w wybrakowanym katalogu Fortress jej nie ma, w katalogu Kopickiego który posiadam też jej nie zlokalizowałem.
najbardziej podobna jest do szeląga bitego w Wschowie z literką F (normalną bądź odwróconą) ale moje wątpliwości są spowodowane tym że na stronie którą widać na zdjęciu w lewej ćwiartce posiada dodatkową kropkę nad 16 i to niby F nie do końca jak F wygląda ale to akurat może być przytarte?
A jeszcze większe wątpliwości budzi we mnie napis SOLIDVS który jest przedzielony znakiem (herbem) Wschowy? A mianowicie wygląda to tak SOLIDV herb S" na żadnej ze znalezionych monet w sieci na tak podzielony napis nie trafiłem..

Może któryś z kolegów eksploratorów ma pomysł na tą monetkę, może ma dojście do jakichś katalogów w których mogła by być ona skatalogowana, jeśli jest taka opcja prosił bym o wszystkie info na jej temat o potwierdzenie czy to mennica Wschowska, jaki jest jej stopień rzadkości, myślę że to mało możliwe ale może to odmiana której jeszcze nikt nie skatalogował? Na ogół nie mam problemów z identyfikacją ale to jest zagwozdka której sam nie potrafię podołać ;)

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za zainteresowanie ale szukam szukam i nic, chyba jednak dalej opcjował bym przy Wschowie na WCN znalazłem podobną http://wcn.pl/archive/21_350
jest kropka nad 16 ale napis SOLIDVS jest w całości i V jest odwrotnie.. wciąż to nie ta sama moneta niestety.
Link to comment
Share on other sites

@domini
Myślę, że dobrze zidentyfikowałeś szeląga, to Wschowa z odwróconą F. W katalogu Kurpiewskiego 1587-1632 pod pozycją 180 i 181 są wymienione warianty z dzielonym napisem SOLIDV S jak na Twojej monecie, z rzadkością R4, więc identyczny stempel chyba trudno będzie znaleźć w jakimś archiwum. Kropki lub ich brak w jakimś miejscu tego typu monety nie mają znaczenia, mogą służyć co najwyżej do zidentyfikowania konkretnego stempla, nie do wyróżnienia odmiany.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information