Jump to content

Groźny niewybuch wykopany podczas prac ziemnych w Tarnobrzegu


Recommended Posts

http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/article?AID=/20141002/POWIAT0304/141009742

Niebezpieczny przedmiot wyglądem przypomina pociski od niemieckich "miotaczy mgły. W piątek przyjadą po niego saperzy.

Niewybuch pochodzący z czasów II wojny światowej, odnalazł w czwartek około południa niedaleko swojej posesji mieszkaniec Tarnobrzega. Żelastwo zostało wykopane w trakcie prowadzonych prac ziemnych, do przyjazdu saperów przez cały czas zabezpiecza policja.

O leżącym na świeżo rozkopanej ziemi żelastwie, które łatwo można rozpoznać jako niewybuch, policję powiadomił mieszkaniec posesji przy ulicy Wiosennej w Tarnobrzegu (osiedle Wielowieś). W tym miejscu w ostatnich dniach prowadzone były prace ziemne związane z wymianą rurociągu gazowego.

- Pewnie to żelastwo zostało wydobyte z ziemi przez łyżkę koparki, a teraz, gdy teren był wyrównywany przy użyciu traktora, pocisk pokazał się na wierzchu w całej okazałości - domyśla się Paweł Węgiel z Tarnobrzega, obok posesji którego przez dziesiątki lat żelastwo spoczywało w ziemi. Aż do teraz.

Na miejsce oprócz funkcjonariuszy Straży Miejskiej i policyjnego pirotechnika z tarnobrzeskiej komendy, zjawił się również Janusz Barwiński - przewodniczący rady osiedla Wielowieś.

- Koniecznie trzeba to zabrać stąd, bo przecież mogłyby to znaleźć jakieś dzieci albo ktoś chętny, by sprzedać to w skupie złomu. A to nie wygląda na puste w środku - mówi Janusz Barwiński, oglądając żelastwo.

Pocisk rzeczywiście sprawia wrażenie pełnego w środku. Swoim wyglądem najbardziej przypomina pocisk do nebelwerferów (z niemieckiego "miotacze mgły) - niemieckich wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych z czasów II wojny światowej.

Teren, gdzie znaleziono żelastwo oznaczono taśmą a sam niewybuch obejrzał z wszystkich stron aspirant Grzegorz Sęk, pirotechnik z Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu. Ocenił, że obiekt jest na tyle niebezpieczny, iż niezbędne będzie pilnowanie non stop, by nikt postronny się do niego nie zbliżał. Do czasu, aż w piątek przyjadą saperzy z rzeszowskiej 21 Brygady Strzelców Podhalańskich i zabiorą żelastwo do zdetonowania.

Niewykluczone też, że w pobliżu tego miejsca w ziemi leżą także inne pociski, dlatego konieczne będzie sprawdzenie terenu z wykorzystaniem wykrywaczy metalu".

____

To chyba bomba atomowa, nie? :D
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information