Jump to content

Zmarł Włodzimierz Chojnacki, jeden z ostatnich pilotów Dywizjonu 303


Recommended Posts

W Australii zmarł Włodzimierz Chojnacki, pochodzący z Poznania pilot Dywizjonu Myśliwskiego 303, który wsławił się obroną nieba nad Anglią w 1940 r.
O tym smutnym fakcie poinformował nas Sławomir Hordejuk, miłośnik lotnictwa z Katowic. Chojnacki zmarł 1 października o 1 w nocy w Melbourne. W listopadzie ukończyłby 100 lat. Niemal do końca był osobą bardzo aktywną" - napisał Hordejuk.

Chojnacki urodził się 19 listopada 1914 r. w Poznaniu. Tutaj też zaczynał swoje pierwsze kroki w lotnictwie w 1932 roku. To wtedy ukończył kurs pierwszego pilota i zdobył licencję. Szybko okazał się bardzo zdolnym lotnikiem.

Zanim wybuchła wojna, był już doświadczonym instruktorem walk powietrznych w polskich siłach lotniczych. Po zajęciu Polski przez Niemców Chojnacki dostał się do Wielkiej Brytanii. Tam przez 15 miesięcy w latach 1941-1942 był pilotem myśliwskim w 129. eskadrze sławnego Dywizjonu 303. Latał na spitfire'ach Mk. Vb i Vc.

Po operacji nad francuskim portem Dieppe został odznaczony Krzyżem Walecznych przez prezydenta RP na uchodźstwie. W trakcie swojej kariery Chojnacki spędził w przestworzach blisko 4 tys. godzin, latając na 28 różnych typach maszyn bojowych.


http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,138764,16739695,Zmarl_Wlodzimierz_Chojnacki__jeden_z_ostatnich_pilotow.html?lokale=katowice#BoxWiadTxt
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information