Skocz do zawartości

Komandosi z Dziwnowa obchodzą 50-lecie 1 batalionu szturmowego


cezar81

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano

http://www.ikamien.pl/artykuly/12033/

Około 200 byłych żołnierzy 1 batalionu szturmowego z Dziwnowa lub żon tych żołnierzy, którzy odeszli przybędzie na obchody 50-lecia 1 batalionu szturmowego. Obecność zapowiedzieli także: gen. dyw. (rez.) Jan Kempara prezes ZG ZPS, gen. bryg. (rez.) January Komański były dowódca 6 Pomorskiej Dywizji Powietrznodesantowej; Jacek Macyszyn dyrektor Muzeum Wojska Polskiego; Burmistrz Dziwnowa Grzegorz Jóźwiak; wszyscy żyjący dowódcy 1 batalionu szturmowego.
W dniu 13 września uroczysty apel na placu koszarowym JW 5080 o godz. 10.00 rozpocznie odchody 50-lecia 1 batalionu szturmowego, następnie o godz. 12.00 w kościele garnizonowym odbędzie się nabożeństwo w intencji spadochroniarzy. Po nabożeństwie złożone zostaną kwiaty pod obeliskiem 1 batalionu szturmowego. O godz. 15.00 w Ośrodku Sportów Wodnych w Dziwnowie rozpocznie się spotkanie koleżeńskie w gronie weteranów 1 batalionu szturmowego

W tym roku przypada 50 rocznica utworzenia 1 batalionu szturmowego w Dziwnowie. Była to pierwsza w powojennej historii polskiej wojskowości jednostka specjalna, przygotowywana do prowadzenia działań bojowych daleko poza linią frontu. Żołnierze 1 batalionu szturmowego mieli być użyci z dala od własnych wojsk i zdani tylko sami na siebie. Nazywani bywali żołnierzami jednorazowego użycia. Zadaniom takim sprostać mogli jedynie ci, którzy byli specjalnie dobrani i wszechstronnie wyszkoleni. 1 batalion szturmowy był dumą Wojska Polskiego, a jego żołnierze brali udział w działaniach poza Polską m.in. Korei, Wietnamie, Egipcie i Syrii. Skuteczność w działaniu tej jednostki sprawiła, że na jej bazie powołano w Wojsku Polskim słynne potem 56 i 62 kompanie specjalne.
W 1986 roku 1 batalion szturmowy przeniesiono do Lublińca i przemianowano na 1 Pułk Specjalny. Dzisiaj tradycje 1 batalionu szturmowego kontynuuje Jednostka Specjalna Komandosów z Lublińca i uważana jest za jedną z najlepszych jednostek tego typu na świecie, o czym świadczą spektakularne akcje bojowe w Iraku czy Afganistanie.

Pozdrawiam wujek!

Napisano
Lubliniec w tym zakresie chlubne tradycje" kontynuował. Jeszcze w 1997 podczas ćwiczeń na Dolnym Śląsku. Chłopaki nie mieli najmniejszych oporów,by poświęcić trochę chłopskiego mienia, aby zadanie wykonać. Cóż, specyfika jednostki.

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie