Skocz do zawartości
  • 0

Stare naboje do Mausera


Cromwell

Pytanie

Napisano

Witam!

Wróciłem z urlopu. Znajomy, przy zmianie dachu w starym, poniemieckim domu znalazł łódkę z nabojami (łódka już nowszego typu). Zdjęcia kiepskie, ale można coś zobaczyć.

1. Cztery naboje tępołukowe. Wymiary: długość naboju - ok. 82 mm, długość łuski - 57 mm, średnica pocisku ok. 8 mm. Oznaczenia na dnie łuski: godzina 12 - S, godzina 3 - S, godzina 6 - 1, godzina 9 - 15.

2. Jeden nabój ostrołukowy. Wymiary: długość naboju - ok. 80 mm, długość łuski - ok. 57 mm, średnica pocisku ok. 7,9 mm. Oznaczenie na dnie łuski: godzina 12 - P25, godzina 3 - S *, godzina 6 - 28, godzina 9 - 2.

Trochę poszperałem w internecie. Czy to oznaczenie na nabojach tępołukowych można opisać następująco: S-producent, S-materiał, z którego wykonano łuskę, 1 - miesiąc produkcji, 15 - rok produkcji. Do którego roku produkowano naboje tępołukowe?

Jeszcze jedno, czy to przypadek, że w tej łódce był jeden nabój ostrołukowy i cztery tępołukowe? Czy może był to jakiś system ładowania (np. jeden nabój jakiegoś innego przeznaczenia)?

Pozdrawiam

9 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano

Tępołukowe pociski (M88) stosowano powszechnie od 1889 do ok 1914, później sporadycznie do 1918 - ostatni znany to produkcji DM z listopada 1918.

Ostrołukowe stosowano od 1903 i tak jak kolega napisał S - Spitz.

Napisano
Ale ten z oznaczeniem: S, S, 1, 15 ma pocisk tępołukowy, a nie Spitz-ostrołukowy. Czyli to oznaczenie to byłoby według mojej skromnej wiedzy: S-producent, S-materiał, z którego wykonana jest łuska, 1 - miesiąc, 15 - rok produkcji.
Napisano

Nie.

S jest oznaczeniem samej łuski/naboju S-Hulse /S-Patrone /Spitz-Patrone. Była to zmodernizowana wersja naboju starego wzoru M88, w którym zmieniono nieco konstrukcję łuski przystosowując ją do ostrego pocisku. Przyjęty do uzbrojenia jako S-Patrone M05 (wz.1905).

Dla przykładu, na zdjęciu łuska stalowa (E-Eisenhülse) pokryta miedzioniklem, która posiada sygnaturę S. Potwierdza to iż S nie jest oznaczeniem stopu mosiądzu.

To że twoje są tępołukowe oznacza tylko tyle, że do łusek typu S zostały zamontowane tego typu pociski, równie dobrze mogły to być: S (zwykły); SmK (p.panc); SmK Lsp (p.panc ze smugaczem); S-Pr (z fosforem) lub Platz (ślepy).

Warto poczytać:
http://k98k.info/index.php?p=showtopic&toid=1377&fid=1&page=1&t=geschichte-der-8x57i-und-is&print=1
http://en.wikipedia.org/wiki/7.92%C3%9757mm_Mauser

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie