Skocz do zawartości

Ślady Powstańców Warszawskich


Wojciech115

Rekomendowane odpowiedzi

W związku z tym, że temat stał się modny a za kilka dni mamy 70 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego postanowiłem założyć taki oto wątek. Chodzi mi o wiadomości na temat znajdowanego w powojennej Warszawie uzbrojenia Powstańców Warszawskich, czy też samych mogił gdzie zostali pochowani.
Chciałbym , żebyście dzielili się swoją wiedzą w tym temacie.


Pozdrawiam serdecznie ! :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek znalazłem takie informacje na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego.

20.10.2005r.
Niezwykłe znalezisko trafi do Muzeum W środę, wczesnym popołudniem, w piwnicy na ul. Jaworzyńskiej 11 w Warszawie znaleziono broń i amunicję z Powstania Warszawskiego..
Znalezisko na ul. Jaworzyńskiej w Warszawie

Na początku sierpnia, dwaj żołnierze Batalionu "Golski,Kazimierz Brzuszkiewicz i Stefan Mueller poinformowali MPW o tym, że zakopali tam broń i archiwum swojego oddziału. Wtedy Muzeum zaczęło organizować dokumenty konieczne do rozpoczęcia poszukiwań, które trwały dwa miesiące. W piwnicy znaleziono m.in.: przedwojenny kosz na śmieci, a w nim dwa karabiny (brena i pepeszę), pistolet i kilka tysięcy sztuk amunicji w aluminiowych skrzyniach."
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

05.06.2006

W piwnicy budynku przy ni. Jaworzyńskiej 11 w Warszawie, tuż przy pl. Politechniki, w miejscu, gdzie 61 lat temu znajdowała się linia frontu w czasie Powstania Warszawskiego, dokonano cennego znaleziska. Poszukiwacze z sekcji historycznej muzeum powstania natknęli się na dwie doskonale zachowane metalowe skrzynki pełne amunicji. Ukryte były w piwnicy pod posadzką i zalane betonem. Znaleziono też ryngraf — blachę w kształcie orzełka z wizerunkiem Matki Boskiej i wygrawerowanym nazwiskiem: Wysocka. "
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie