Skocz do zawartości

uzbrojenie indywidualne PSZ


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

będę wdzięczny za uzupełnienie poniższej listy broni indywidualnej będącej na wyposażeniu PSZ.
1. Webley
2. SMLE
3. Sten (która wersja była na wyposażeniu?ja mam MK2)
4. M1A1
5. Bren (zakładając, że traktujemy go jako broń indywidualną)

Tytułem wyjaśnienia: powyższe jednostki już posiadam. Chciałbym wiedzieć czego mi jeszcze brakuje do pełnego zbioru.

Pozdrawiam,
Marcin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Colt 1911A1, Browning HP ,Smith&Wesson M1917 , Thompson 1928 A-A1, rewolwer enfield, w 1 SBS sten mk. V, enfield Jungle Carbine,


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora Dunczyk 17:46 04-05-2014
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SMLE, tutaj 2 wersje:
No1 Mk III
No4 MkI

Na poczatku byly tez w uzyciu P14 and P17, nie uzywane bojowo.

Rewolwer Webley - tutaj znowu kilka odmian (.455 i .38)

Rewolver Enfield - znowu 2 odmiany (z i bez wystajacego kurka)

Do tego dojda karabiny snajperskie.


Z broni krotkiej - sa na zdjeciach pistolety przywiezione z Francji. Zas na fotkach z Afryki widac (ale nie pamietam czy tez u Polakow) PM Beretty.

Jak juz sie to uzupelni to dojdzie jeszcze do kolekcji:
- czas produkcji (uzywano 1 wojenne zapasy i wojenna produkcje)
- miejsce produkcji (UK, Kanada)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto uściślić, że pistolety maszynowe thompson używane były na froncie włoskim, steny używane były na froncie zachodnim (Mk II i III), wersja Mk V dodatkowo pojawiła się 1 Samodzielnej Brygadzie Spadochronowej. Widziałem zdjęcie żandarmów na motorach harley, którzy mieli thompsony, ale było ich baaardzo mało.

Karabiny enfield Mk III (mimo produkcji w W. Brytanii, Indiach i Australii) były stopniowo wypierane przez No 4 MkI. Trójki" używane były w pierwszym okresie przez żołnierzy I Korpusu w Anglii. Były też obecne w Afryce (SBSK), na Bliskim Wschodzie i Włoszech, choć pierwsze czwórki" trafiły już do niektórych oddziałów wyprowadzonych przez Andersa z Rosji już w 1942 roku. W okresie bitwy o Monte Cassino widuje się już raczej rzadko rójki", które, z tego co wiem, długo używane były np. w 1 Samodzielnej Kompanii Commando.

Broń wyborowa to enfieldy z lunetą, etatowo 2 sztuki w kompanii strzelców (w plutonach wsparcia).

Jeśli chodzi o broń krótką, to bardzo rzadko pojawiają się pistolety np. colt 1911 czy browning HP, przeważają rewolwery (webley, smith & wesson, enfield). Poza tym pojawia się broń zdobyczna (P 08, P 38 itd.) zwłaszcza u żołnierzy z kb, którzy nie mieli etatowo krótkiej broni - przydawała się do walki na krótkich dystansach.

Broń zespołowa to temat rzeka, w drużynie piechoty to przede wszystkim rkm bren, który obecny był na wszystkich frontach, gdzie walczyły oddziały PSZ. Poza tym ckmy vickers, broń przeciwpancerna - piaty, rusznice boys, granatniki 2-calowe (wersja dla piechoty i spadochroniarzy)itd.

Rozmawiając o broni w PSZtach trzeba wiedzieć o jakim okresie i oddziale mowa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie