Skocz do zawartości

Panzer'39 - wraki - część siódma


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 399
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Zdjęcie to według tego co udało mi się ustalić wykonane jest w miejscowości Wesoła(konkretnie przysiółek Ujazdy)na trasie Krosno- Przemyśl na Podkarpaciu. Ujazdy leżą mniej więcej w połowie odcinka drogi Domaradz- Dynów. Prześledziłem wątek tego pojazdu dokładnie i mogę stwierdzić że niemieckie opisy lokalizacji są nie tyle nietrafne co nieprecyzyjne.Jeden opis niemiecki to ei Grodek"- można przyjąć że chodzi o Gródek Jagieloński , który obecnie znajduje się na Ukrainie a we wrześniu 39 te same jednostki niemieckie przemieszczały się przez Ujazdy oraz walczyły w okolicach Gródka. Inny opis niemiecki to vor Przemyśl"- zatem tu też by się zgadzało. Co do umiejscowienia w Kąkolówce też można to wytłumaczyć.Wg moich ustaleń miejsce to leży bardzo blisko granicy z miejscowością(kilkadziesiąt lub kilkaset metrów)obecnie w miejscu tym wybudowano szkołę, kościół oraz kilka budynków mieszkalnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg relacji mieszkańców(w tym jednego bezpośredniego świadka)zniszczony budynek to karczma w której skład wchodziła bardzo duża stodoła. Budynek ten spłonął w czasie potyczki wojska polskiego z niemieckim. W czasie tej potyczki na przestrzeni kilkuset metrów zostało zniszczone dwa niemieckie pojazdy pancerne(ten i jeszcze jeden, o którym za chwilę)oraz kolejny jeden lub dwa ok 2 km dalej.Pewnym jest że w zdarzeniu tym zginął jeden niemiecki żołnierz oraz jeden polski. Relacje świadków (mieszkańców Ujazd)w dużej mierze pokrywają się z relacjami autorów książek Aby dochować wierności" Bronisława Prugara-Ketlinga oraz Podkarpackim szlakiem września"zatem zapewne chodzi w nich o to samo zdarzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie