Skocz do zawartości

okopy czyrowy przeciwczołgowe?


goffyy

Rekomendowane odpowiedzi

witam
chciałbym poznać Wasze zdanie odnośnie fortyfikacji ziemnych w mojej okolicy. Z wielu źródeł dowiedziałem się że w okolicy Oleśnicy (dolnośląskie) była linia obrony przed natarciem na Festung Breslau. W związku z moim nowym zainteresowaniem (czyli historia mojego regionu i oczywiście wykopki :) ) zacząłem poszukiwania. Po paru dniach maszerowania po okolicznych lasach natrafiłem na okopy lub rowy przeciwczołgowe. Są to dwa równoległe rowy oddalone od siebie o jakieś 200m. dodatkowo jeszcze między nimi płynie mała rzeczka (teren między wykopami jest dosyć podmokły). Wykopy są na chwilę obecną głębokości ok 1,5 - 2m. szerokie na ok 2 - 3m. i długie na ponad kilometr. Według mnie okopy powinny być węższe, natomiast na rów przeciwczołgowy jest to trochę płytkie, ale wiadomo, że ma to już swoje lata i mogło się w jakimś stopniu zasypać. Ciekawy jestem co Wy o tym myślicie?
pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@goffyy: Zapewne masz na myśli relikty rowu strzeleckiego w lesie, w pobliżu drogi Oleśnica - Wrocław? Bardzo ładnie zachowane dwie (a w zasadzie trzy) linie rowu strzeleckiego.

Jeśli tak, to są to umocnienia z 1944 roku stanowiące zewnętrzny pierścień Festung Breslau.

---

Natomiast na wschód od Oleśnicy (w zasadzie tuż koło Sycowa) zachował się jeszcze rów ppanc. wchodzący w skład linii d1. Podobnie na północ od Oleśnicy - w rejonie Twardogóry.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o zdjęcia satelitarne, to raczej nie ma większego sensu zamieszczanie ich tutaj, ponieważ jest to mocno zalesiony teren i nic z góry nie widać :) natomiast postaram się w najbliższej przyszłości zamieścić normalne zdjęcia tego terenu. Zastanawiałem się właśnie nad linią Betrholda jednak patrząc na mapy na których są zaznaczone miejsca lini Bertholda to nie bardzo zgrywają mi się te miejscówki (ale to tylko moje zdanie :) ). Skłaniałbym się chyba bardziej ku rowom strzeleckim, tym bardziej ze w okolicy tych fortyfikacji znalazłem sporo łusek (o dziwo wszystkie od mausera z lat 1895-1908, czyżby pozostałości po pierwszej wojnie??) oraz resztki po granacie trzonkowym. A jeśli chodzi o lokalizację tego miejsca to nie jest to las przy trasie Oleśnica-Wrocław tylko Oleśnica-Kalisz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
Za Sokołowicami w lesie po prawej stronie (w kierunku na Kalisz) są pozostałości strzelnicy. Najprawdopodobniej o to Ci chodzi. Rów przeciwczołgowy linii Bertholda przebiegał tak: Goszcz, Bukowina Sycowska, Ose, Kraszów, tereny na wschód od Sycowa i dalej w kierunku południowym. Oczywiście to tylko część. Miejscami jest jeszcze dobrze widoczny w terenie. Zachowało się też kilka części betonowych zapór drogowych. Kiedyś nawet wklejałem zdjęcia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...
W Krośnicach była linia obrony, trochę się działo. Niemcy wycofali sie w strone Świebodowa. Ale o tym wiadukcie nic nie wiem , to może będzie miejsce do wspólnego odwiedzenia. Coś się jeszcze znajdzie. Chodzicie bardziej pod militarkę, czy raczej drobnica koło starych wiatraków?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na naszym terenie jest trochę okopów, ale samemu po nich nie chodzę, wiem o paru bunkrach jeśli was to ciekawi.Mam trochę map i miejsc w których jeszcze nie byłem, stare lesniczówki,puste budynki. Może się zgadamy na jakiś wspólny wypadzik, a może wypadzik w okolice Niezgody?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie