Jump to content

Fall Weiss - niezwykła gra


danteXXI

Recommended Posts

Fall Weiss - niezwykła gra, którą powinno zainteresować się Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Fall Weiss, znana też pod tytułem Wrzesień'39, to jedna z produkcji stworzonych przez rodzime studio Wastelands Interactive. Łodzianie starają się dotrzeć do relatywnie niewielkiego kręgu odbiorców - miłośników niezwykle złożonych, wymagających ogromnej cierpliwości, historycznych strategii turowych, które święciły największe triumfy w pierwszej połowie lat 90.
Gracze, którzy pozostali wierni niszowemu dziś gatunkowi, są generalnie rzecz biorąc znakomicie wyedukowani, oczekują od gry maksymalnego poziomu realizmu. Nie chcą dynamicznej akcji, uproszczonego interfejsu, kilku jednostek opatrzonych paroma statystykami. Aby zdobyć ich przychylność i szacunek, trzeba samemu być specjalistą - najlepiej historykiem, który w najdrobniejszych szczegółach orientuje się w przebiegu operacji wojskowej, którą odtwarza w grze. Wastelands Interactive udowodniło, że jest właśnie taką firmą-ekspertem, dzięki czemu zebrało wokół swoich produkcji tysiące miłośników precyzyjnego odtwarzania i wpływania na bieg historii.
A o historii Polacy lubią mówić i lubią się na jej temat spierać. Reagujemy też bardzo ostro, kiedy cudzoziemcy przez nieuwagę, z braku wiedzy lub nawet celowo używają przekłamanych sformułowań, stereotypów, klisz. Każdy Polak oburza się (i słusznie), kiedy zagraniczne media czy nawet przywódcy obcych państw używają głupiego zwrotu polskie obozy koncentracyjne", mając na myśli Treblinkę i Auschwitz. Tymczasem zwykła irytacja to za mało. Jeśli chcemy, aby historia Polski, która fascynuje wielu obcokrajowców, była przedstawiana poza naszymi granicami uczciwie, musimy wspierać inicjatywy, których celem, choćby pośrednim, jest edukacja, wyjaśnianie niejasności, prostowanie błędnych wyobrażeń i mitów.
W dzisiejszych czasach najlepiej w tym celu posługiwać się mediami, przemawiającymi do wyobraźni jak największej rzeszy odbiorców, używać narzędzi uniwersalnych, które trafiają do większości, niezależnie od płci, pochodzenia czy poziomu wykształcenia. Moim zdaniem takim medium dziś są gry komputerowe.
Fal Weiss nie jest grą prostą, ale jako pomoc dydaktyczna podczas lekcji historii z powodzeniem zastąpi zwykłą mapę, podręczniki i filmy. Gra jest medium interaktywnym i już samo to ułatwia wciągnięcie użytkownika do nauki poprzez zabawę. Czy Rydz-Śmigły popełniał błędy? Czy plan obrony należało oprzeć na wielkich rzekach? Czy ofensywa generała Kutrzeby miała szansę powodzenia? Na te i wiele innych pytań można dyskutować bez końca, ale można też osobiście przetestować różne rozwiązania i sprawdzić efekty. Podejmować decyzje i porównywać działania wirtualne do rzeczywistych. Gwarantuję, że każdy uczeń chętniej weźmie udział w takich zajęciach, niż znanych nam wszystkim lekcjach, na których często trzeba było po prostu wykuć" datę, nazwisko, nazwę. Wiedza wyklepana" szybko się ulatnia. Wiedza nabyta w trakcie zajęć z grą komputerową pozostanie na dłużej, a prawdopodobnie na zawsze, szczególnie jeśli w międzyczasie pojawi się twórczy, stymulujący spór o kolejne działania, rozwiązania, manewry, które warto przeprowadzić.
Wrzesień'39 łódzkiego studia Wastelands Interactive posiada wszelkie przymioty, dzięki którym wiedza młodych Polaków, ale i obcokrajowców na temat pierwszej wielkiej operacji II wojny światowej, postawy Francji i Anglii, Węgier, Związku Radzieckiego zostanie utrwalona i wyprostowana". Jestem przekonany, że gdyby każdy dziennikarz, każdy polityk, spędził choć krótką chwilę przy Fall Weiss, nigdy nie pojawiłby się w przestrzeni publicznej haniebny zwrot polskie obozy koncentracyjne."
Aby nie być gołosłownym przygotowałem dla Was niewielką galerię, łączącą screeny z gry Wrzesień'39 z kilkoma ciekawostkami na temat Kampanii Wrześniowej oraz mitami, które funkcjonują nie tylko w świadomości Polaków, ale również wielu osób poza granicami naszego kraju. Mam nadzieję, że po przeczytaniu opisów pod zdjęciami, wielu z was zainteresuje się bliżej zarówno grą jak i tym bardzo ciekawym fragmentem polskiej historii. Zapraszam!

http://gry.onet.pl/artykuly/fall-weiss-niezwykla-gra-ktora-powinno-zainteresowac-sie-ministerstwo-edukacji/90dl9
Link to post
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.×
×
  • Create New...

Important Information