Jump to content

Zmarł Glenn McDuffie - bohater słynnej fotografii z 1945 roku


Recommended Posts

Edward McDuffie, amerykański marynarz, którego zdjęcie stało się symbolem zwycięstwa Stanów Zjednoczonych nad Japonią w II Wojnie Światowej, nie żyje. Mężczyzna zmarł w Dallas. Miał 86 lat.

Zdjęcie McDuffiego całującego ubraną na biało pielęgniarkę zostało wykonane 14 sierpnia 1945 roku i szybko stało się symbolem zakończenia II Wojny Światowej w USA. Jak podaje "The Telegraph McDuffie stał się słynny dopiero w 2007 roku, kiedy rozpoznał się na fotografii.

Według relacji byłego marynarza, zdjęcie zostało wykonane, kiedy ten dowiedział się o zakończeniu wojny. Cieszył się, bo to oznaczało, że jego brat zostanie wypuszczony z japońskiej niewoli.

- Byłem po prostu szczęśliwy. Biegłem ulicą i wtedy zobaczyłem tę pielęgniarkę, która krzyczała w moją stronę i szeroko się uśmiechała - wspominał. - Podszedłem do niej i ją pocałowałem. Nigdy więcej nie rozmawialiśmy. Po wszystkim poszedłem na drugą stronę ulicy.

McDuffie urodził się w 1927 roku w Kannapolis w Północnej Karolinie. Po pobycie w wojsku grał w baseball, a także był pracownikiem pocztowym. Miał trzy żony".

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information