Skocz do zawartości

Konfederacja Barska


Rekomendowane odpowiedzi

Konfederacja Barska potyczki Sawy Calińskiego z Moskalami w rejonie Wyszogrodu, Zakroczymia.
Kitowicz opisuje działania pod Wyszogrodem nie wspomina o żadnym starciu pod Zakroczymiem, natomiast Rzewuski opisuje szczegółowo starcie pod Zakroczymiem nic pod Wyszogrodem.
Kitowicz żył w czasach konfederacji natomiast Rzewuski kilka dziesięcioleci po tych wydarzeniach.
Może ktoś z kolegów ma wiedze gdzie mogło mieć miejsce bitwa pod Zakroczymiem jeśli do niej doszło ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzewuski opisuje że Sawa sprowokował stacjonujące w Zakroczymiu odziały Moskiewskie do wyjścia z miasta, pozorując atak a następnie odwrót swych sił doprowadził do oddzielenia piechoty od jazdy wroga i wyciął cały batalion piechoty Moskiewskiej tworzący czworobok, zdobył cztery armaty oraz rozbił wracajacą kawalerie Rosyjską po czym wkroczył do Zakroczymia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam akurat nie szukałem, szukałem informacji w wizytacjach parafialnych Zakroczymia, Smoszewa i Miączyna z 1775r niema żadnej nawet najmniejszej wzmianki. Z opowieści starych ludzi, w pobliżu nieistniejącego obecnie kościoła w Miączynie miała miejsce mała bitwa kozaków z wojskami napoleońskimi ponoć cała sotnia została wybita nie jest to nigdzie udokumentowane i tu nasuwa mi się pytanie czy pamięć ludowa nie pomieszała tych wydarzeń z czasami konfederacji, tak samo mógł pomylić Rzewuski walki pod Wyszogrodem i umiejscowić je pod Zakroczymiem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months later...
Coś mi się w ogóle nie chce wierzyć w bitwy Konfederacji Barskiej. Z punktu widzenia wojskowego, to nawet potyczki nie były tylko jakieś tam utarczki rozdmuchane niemiłosiernie z przyczyn propagandowych.
W którejś biografii Pułaskiego lokalizacje tych incydentów są dość dokładnie opisane, aczkolwiek jak to się ma do praktycznego zlokalizowania w terenie- nie wiem.
Upierałbym się przy pamiętnikach Beniowskiego.Jakkolwiek jego wypociny to bzdura na kiju, ale jest tam baaardzo obszerny wstęp, czy też posłowie, z konkretami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie