Skocz do zawartości

Radzieckie sygnałówki


czarekg1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!
Na wielu fotach z 2 W.Ś widać ruskich ( i polskich zresztą też )wojaków posługujących się specyficznym pistoletem sygnałowym - łatwym w identyfikacji , jako wzór 43. Produkowanym licencyjnie w Polsce po wojnie - wz. 44. Widać go też na wielu filmach dokumentalnych i fabularnych. Czasami pojawia się jednak inny, zawsze taki sam - powiedziałbym, ze bardziej archaiczny w wyglądzie ( i nie jest to zdobyczny niemiecki Leuchtpistole, dla jasności ). Można wywnioskować, że były dwa standardowe radzieckie sygnałowce, tylo jeden jest rzadziej eksponowany, pewno starszy. Tak jak to jest z PM-ami. kultowa " i zarejestrowana w zbiorowej pamięci na pierwszym miejscu jest pepesza, mimo że wz.43 - pps w drugiej fazie wojny był równie często używany. Wiedzą może Koledzy, co to był za pistolet ?
Uprzejmie pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do pistoletów sygnałowych, przy tego rodzaju pytaniach chyba zawsze lepiej wrzucić zdjęcie.

Co do pm-ów to nie zgodzę się z tobą, dysproporcja w liczbie egzemplarzy była znaczna. PPSz wyprodukowano około 5,5-6 mln szt., zaś PPS - ok. 0,5 mln, ponad dziesięć razy mniej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma Kolega rację. Rzecz w tym jednak, że takiego zdjecia nie mam : - )). Myślę jednak, że na hasło ruska sygnałówka wz. 43 " dla większości Kolegów obraz nasuwa sie przed oczy sam, bez zdjęcia. Nie ukrywam, że trochę liczyłem na to, że w przypadku tej wspomnianej przeze mnie sygnałówy u szczególnie biegłych w uzbrojeniu radzieckim Kolegów wystąpi to samo zjawisko -)).
W sprawie pm-ów ma Kolega oczywiście rację również.
Chciałem tylko powiedzieć, że w Teście pierwszych skojarzeń" na pyt. radzieckie peemy 2 wojny ? " większość osób zainteresowanych powie - Szpagin i Sudajew .
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może masz na myśli pistolet sygnałowy wz.1941?
https://www.google.pl/search?biw=1267&bih=662&noj=1&tbm=isch&sa=1&q=russian+flare+pistol+1941&oq=russian+flare+pistol+1941&gs_l=img.12...0.0.0.1183376.0.0.0.0.0.0.0.0..0.0....0...1c..32.img..0.0.0.YWmidpf0FNE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naturalnie ! O ten chodziło ! Dziękuję Koledze.
Coś cholera ze mną nie tak z tym przeszukiwaniem internetu, chociaż Bóg mi świadkiem, że guglowałem Russian flare pistolet ".......Głównie jednak pojawiał się pistolet wz. 43.
Na jakimś forum muzealnym( prezentacja eksponatów ) spotkałem ten pistolet, jako wz. 26 ( pewno pomylili z kalibrem )i szedłem tym fałszywym tropem...
Myślę, że ten pistolet był wyprodukowany w mniejszej ilości, niż wz. 43. Czyż nie ..?
Jeszcze raz Koledze dziękuje
Czarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie