Skocz do zawartości

Próbują podnieść wrak bombowca z dna Bałtyku


RESTY

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Źródło:
http://trojmiasto.gazeta.pl/trojmiasto/1,35612,14820773,Probuja_podniesc_wrak_bombowca_z_dna_Baltyku.html
Kilka miesięcy temu badacze z Instytutu Morskiego w Gdańsku odnaleźli na południowym Bałtyku wrak samolotu bombowego Douglas A-20. Wrak odkryto przypadkiem, podczas wykonywania pomiarów na południowym Bałtyku. Obiektem od początku interesowało się Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Bombowiec na dnie morza leży od 68-70 lat. Wrak znajduje się na głębokości 15 metrów, w pobliżu Rozewia, w odległości około 15 kilometrów od brzegu. - Płatowiec jest prawie kompletny, śmigła i silniki nie są zniszczone - mówił w lipcu w rozmowie z "Gazetą Benedykt Hac, kierownik zakładu Oceanografii Operacyjnej w gdańskim Instytucie Morskim. - Nie wiemy jednak, jak samolot będzie wyglądał po podniesieniu. Być może są jakieś poważne uszkodzenia w części, która znajduje się przy samym dnie. Uszkodzona jest część dziobowa - od stanowiska pilota brakuje czterech karabinów maszynowych i przedniej części kabiny pilota, brakuje też części kadłuba.

Akcja trwa od 1,5 tygodnia. Obiekt został odkopany, do wydobycia przygotowano zabytki (elementy wyposażenia, karabiny). - Trzeba było wypłukać piasek, sprawdzić, czy na pokładzie nie ma materiałów wybuchowych. Wcześniej wykonano szereg prac przygotowawczych - wrak został sfilmowany i sfotografowany - tłumaczy Krzysztof Radwan, dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

Akcja trwa

Jeśli warunki atmosferyczne będą sprzyjające, obiekt zostanie dziś wyłowiony. - Nurkowie są już pod wodą, sprawdzają ostatnie szczegóły techniczne - relacjonuje Krzysztof Radwan, dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, który uczestniczy w akcji. - Podniesienie wraku planujemy między godziną 14 a 16. W akcji uczestniczy 8-osobowa ekipa nurków i pracowników z Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku, a także pięcioosobowa załoga z Instytutu Morskiego ze statkiem badawczym r/v IMOR. Jest z nami także pięciu specjalistów od podnoszenia tego typu obiektów. Wszystko jest przygotowane tak, by podpiąć dźwig.

- Czekamy na poprawę warunków atmosferycznych - mówi Iwona Pomian z Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku. - Jeśli warunki nie pozwolą na wydobycie dziś, będziemy próbować w przyszłym roku. Jesień jest trudnym okresem na wykonanie takiej akcji. Jeżeli dziś nie będzie możliwe podniesienie samolotu - chcemy wydobyć chociaż zabytki ruchome.

Jeśli akcja zakończy się sukcesem, wrak będzie przewieziony dzisiaj do Gdańska, na teren Straży Granicznej. - Jeśli obiekt uda się dziś wyłowić w całości, do przewiezienia obiektu do Krakowa potrzebny będzie specjalistyczny transport. Ten mógłby odbyć się prawdopodobnie w piątek - dodaje Krzysztof Radwan.

Jeden z trzynastu

Lekki bombowiec Douglas A-20 produkcji Douglas Aircraft Company był w początkowej fazie wojny podstawowym bombowcem armii USA. Wyławiany obiekt prawdopodobnie latał w barwach rosyjskich jako jeden z 2908 egzemplarzy przekazanych Rosji przez USA w ramach programu Lend-Lease. Z 7478 zbudowanych sztuk do dziś na świecie zachowało się jedynie 12 obiektów. Pięć znajduje się w Stanach Zjednoczonych, trzy w Australii, a po jednym: w Papui-Nowej Gwinei, Brazylii, Wielkiej Brytanii.

Szacowana waga obiektu to 6-8 ton. Operacja podniesienia wraku z dna Bałtyku jest realizowana wspólnie przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Centralne Muzeum Morskie oraz Instytut Morski w Gdańsku. Jej fundatorem jest resort kultury."

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie