Skocz do zawartości
Sobow99

Krnka a I wojna światowa.

Rekomendowane odpowiedzi

Podczas poszukiwań stanowisk niemieckiej artylerii przeciwlotniczej natknąłem się na ciekawe miejsce. Otóż na stoku wzniesienia znalazłem ok. 40 pocisków do karabinu Krnka 15,24mm oraz 2 pociski do karabinu Berdana kal. 10,75mm. Moje pierwsze przypuszczenie-strzelnica użytkowana przez rosyjski garnizon stacjonujący w Międzyrzecu w latach 70. i 80. XIX wieku. Jednak po kilkukrotnym przeszukaniu okolicznych łąk okazało się, że pociski nie są tylko w tym jednym miejscu, co obala moją teorię o strzelnicy. Gdyby nie pociski do Berdana konkluzja byłaby prosta-pobojowisko pochodzące z czasów powstania styczniowego. Z tego co mi wiadomo pierwszy wzór 6-liniowego karabinu pochodzi z 1857, natomiast karabin Berdan II to rok 1870. Pomyślałem o I wojnie. Więc, moje pytanie brzmi: Czy wiadomo coś o użytkowaniu przez armię rosyjską karabinów Krnka w czasie I wojny światowej?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Strzelnicy mogło nie być, bo Rosjanie często w ramach ćwiczeń (zwłaszcza chodzi mi o małe miejscowości, gdzie jako garnizon stały 1-2 roty) ganiali się waląc z karabinów po okolicznych polach - stąd pociski w wielu miejscach.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi