Skocz do zawartości

Pieczęć


Rekomendowane odpowiedzi

Napisano

Pięknie wykonana pieczęć,na tarczy herb rudnica(?,korona pięciopałkowa,po obu stronach sztandary,pod tarczą u góry trąbka i szabla,u dołu armaty i dwa stosy kul armatnich.
Pytanie brzmi:jak to wydatować(sztandary mogą sugerować powstanie 1863?)inicjały S.R

Jakieś sugestie???

  • 2 months later...
Napisano
Powstanie 1863 nie, co do herbu sie nie wypowiadam ale z pewnością pieczęć należała do oficera z 1 połowy XIX w. o inicjałach bodaj S. R.
Napisano
Więc moja pierwsza teoria może być słuszna.Wszystko się układa w całość...hym oficer,artyleria(działa pod herbem),prawdopodone obozowisko lub miejsce potyczki z 1831...
Dzięki osyjan:)
Napisano
Lanca - oficer artylerii - niekoniecznie ponieważ armaty były stosowane jako ogólny symbol militarny podobnie jak widoczne na pieczęci sztandary, szabla i trąbka. Jedyne co mozna powiedzieć, że jest to pieczęć należąca do oficera pochodzenia szlacheckiego. Gdyby ktoś zidentyfikował herb mozna by pokusić się o odnalezienie tego oficera lub kandydatów na właściciela pieczęci.
Napisano
O widzisz...człowiek szybko dorabia sobie teorie:)
Masz rację,a herb to raczej Rudnica(mogę się mylić),przez to miejsce gdzie wyszła przewaliło się bardzo dużo naszych wojsk,były też guziory z granatem ale cynkowe(stąd pewnie moje zasugerowanie się artylerią)resztki naszego płomienia...ale również guziki pułków piechoty...trzeba szukać po herbie i inicjałach.
Napisano
Po chwili zastanowienia:
To jednak Rudnica. Przyjmując, że inicjały właściciela zapisano w tradycyjny sposób, przyjęty w dawnej Polsce sposób czyli pierwsze imię a potem nazwisko w gę wchodza nazwiska: Radecki, Rajuniec, Rasławowicz, Rodkiewicz, Rodowicz, Rodziewicz, Rudnicki. Teraz by trzeba poszukać w spisach oficerów Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego (z kontekstu, który wskazałeś czyli potyczka z powstania 1831 r.)i można ustalić kandydata na właściciela pieczęci. Np. był notowany w spisach z 1820 r. ppor. Stanisław Rudnicki ale trzeba by poszukac bardziej - na szczęśce spisy oficerów z epki 1806 - 1831 są.
Napisano
wszystkie nazwiska z herbu Dołęga: Radzimin, Radzimowski, Radziwiłłowicz, Radziwiłowicz, Reindl, Rodlinowicz, Rogoszewski, Roskowski, Roszkowski, Rościecki, Ruchladko, Rurawski, Rusieński, Rychalski, Rycharski, Rykacki, Rykaczewski, Rykaszewski, Rzepiszewski, Rzepiszowski, Rząśnicki, Rząźnicki,
a w jakim rejonie ta pięczęć się pojawiła ??
Napisano
lanca polecam Ci Słownik biograficzny oficerów powstania listopadowego" Roberta Bieleckiego niestety dostępny jedynie w bibliotekach :(

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie