Skocz do zawartości

Denar Kazimierza Wielkiego ,Kraków


drag47

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ta moneta jest znana w ogóle? Notuję ją Marian Gumowski w Handbuch der polnischen Numismatik oraz Borys Paszkiewicz w artykule De moneta in Regno currente - Mennictwo polskie Kazimierza Wielkiego. Artykuł ten ukazał się w Rocznikach Historycznych - rocznik LXXIV - Wrocław 2008. Czy któryś z kolegów dysponuje wymienionym rocznikiem? Ciekawy jestem czy ta moneta znajduję się w jakiejś kolekcji? Nie natknąłem się dotychczas nawet na jej rysunek. Czy taki denar przetrwał do naszych czasów? Jeśli tak to w jakiej liczbie i czy można go gdzieś zobaczyć?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, proponuję zgłębić Paszkiewicza, Gumowski to raczej jego informacji nie można brać na 100%. Mam fotki denarów Kazimierza w Katalogu ... w zbiorach Zakładu Narodowego im. Ossolińskich" (wiesz już w jakiej jest kolekcji), ale trudno takiego drobiazgi zeskanować. Jeśli posiadasz takiego denarka, daj foto, może będzie można coś powiedzieć.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie posiadam tego denarka...a szkoda bo by się moje wątpliwości wyjaśniły. Szukałem informacji o monetach które wyszły nam w czasie wykopalisk i przypadkiem trafiłem na opis tego właśnie denara Kazimierza Wielkiego. Odmiana z ukoronowaną literą K nie budzi żadnych moich zastrzeżeń. Jest to znany motyw z monet tego władcy i nie ma co tego roztrząsać. Inaczej rzecz się ma jeśli zamiast rzeczonego monogramu w formie ukoronowanej litery K na denarze jest litera R. Co ona oznacza? Dlaczego to właśnie R? Nie jest to przecież pierwsza litera imienia króla. Czy może chodzi o pierwszą literę łacińskiego słowa REX?
Właśnie próbuję dotrzeć do opracowania mennictwa Kazimierza Wielkiego autorstwa Paszkiewicza ale nie jest to takie proste. Nie mniej jednak prawdopodobnie będę je miał pod koniec przyszłego tygodnia. Sigis a dla czego uważasz ,że książka Gumowskiego nie jest całkiem wiarygodna? Niestety jej także nie posiadam ale często jest ona wymieniana w literaturze numizmatycznej czy też przy opisach monet. Jednym słowem ma ona chyba dobrą renomę a tak przynajmniej do tej pory sądziłem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno mieć całą literaturę, co do Gumowskiego opieram się na zasłyszanych opiniach (mam co prawda jakieś książki tego autora, coś tam można zawsze sprawdzić), myślę, że trzeba konfrontować konkretną monetę z innymi źródłami. A Paszkiewicz godzien polecenia, i nie sprzed prawie 100 lat.

Mogę poszperać odnośnie tego denarka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobny do któregoś?" Chyba nie sprecyzowałem dokładnie o co mi chodzi... W czasie wykopalisk archeo. udało nam się znaleźć( akurat ja miałem to szczęście) denara Łokietka. Okazało się ,że to nie byle jaki denarek bo prawdopodobnie znany jest tylko ten jeden egzemplarz. Co do dokładnego opisu tej monetki zaczekamy do czasu aż zbada ją pan prof. Paszkiewicz. No i kiedy szukałem informacji o tej monecie trafiłem przypadkowo na opis denara Kazimierza z literą R. Jak już wspomniałem zainteresowała mnie symbolika tej monety. Konkretnie to chodzi mi o tą literę R oraz o to co ona oznacza. Myślałem nawet przez chwilę ,że to pomyłka jakaś i wcale nie miałem pewności czy ten denar faktycznie istnieje. Ze skanu który wrzuciłeś wynika ,ze jednak istnieje ta moneta i faktycznie ma literę R zamiast K w koronie. Z czego pochodzi ten skan?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat z Dawne monety polskie dynastyi Piastów i Jagiellonów cz.III", do znalezienia w sieci.

Ps. Nie wiem czy znasz opracowanie- B. Paszkiewicz Mennictwo Władysława Łokietka" z Wiadomości Numizmatycznych 1986 (aktualnie znajdziesz na allegro).

Ps2. Pieniążek piękny, gratulacje, dzięki za fotki. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mennictwo Władysława Łokietka" posiadam. Opracowanie to dużo łatwiej zdobyć niż Mennictwo Kazimierza Wielkiego"... Oj przydałaby się u mnie biblioteka z prawdziwego zdarzenia. Dziękuję za skan tego denarka i za informacje.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie