Skocz do zawartości

58smy Pułk Grenadierów 6 Dywizji Grenadierów Niemcy


Patryk7k5

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Z wikipedii:
6 (Reńskowestwalska) Dywizja Piechoty - niemiecka dywizja z czasów II wojny światowej, sformowana w październiku 1934 roku pod ukrytą nazwą Infanterieführer VI, miejsce stacjonowania sztabu Bielefeld. Na mocy rozkazu z dnia 15 października 1935 roku otrzymała oficjalną nazwę 6 Dywizja Piechoty. Stacjonowała w VI Okręgu Wojskowym. W czerwcu 1944 roku została zniszczona na Białorusi i oficjalnie rozwiązana 18 lipca 1944 roku. Odtworzona jako 6. Dywizja Grenadierów z resztek oraz 552. Dywizji Grenadierów. Od 9 października 1944 roku ponownie na froncie wschodnim nad Wisłą w rejonie Warki i w styczniu 1945 roku jeszcze raz zniszczona w trakcie rosyjskiej zimowej ofensywy.

Poszukuję wszelkich informacji na temat pobytu tego pułku w okolicy Głowaczowa (rejon Warki) w okresie od 09.10.1944 do ofensywy styczniowej. Interesują mnie jakiekolwiek informacje - najchętniej jednak te nie publikowane w necie (chociaż tych też bardzo mało znalazłem).

Moje zainteresowanie bierze się stąd, że skontaktowała się ze mną pisarka z USA, która aktualnie pisze biografię jednego z żołnierzy tego pułku, który nazywał się Reiner Niemann. Udało jej się już ustalić, że wydostał się z Głowaczowa jednak zginął w okolicy wsi Grabowa ok. 2 km od Potworowa. Uzyskała od władz niemieckich plan, na którym zaznaczono mogiłę zbiorową, w której go pochowano - dotarła tam latem 2012 jednak miejscowi przekazali jej, że w 1997 roku żołnierzy ekshumowano i przeniesiono na cmentarz niemiecki Puławy/Polesie - gdzie rzeczywiście na jednej z tablic widnieje jego imię i nazwisko. Nie ukrywa, że żołnierz ten był wujem jej męża i od 1945 roku nie znali jego losów - teraz powstaje jego biografia.

Wszystkich, którzy chcą lub mogą pomóc proszę o wszelkie informacje na temat tego pułku. Dziękuję i pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powinni Cię już dawno ozłocić za działąlność na tym forum. Dziękuję i pozdrawiam:)

P.S. A może masz ochotę być? :) Ja jestem z Kozienic i latem tego roku amerykanka ma tu wrócić wraz z mężem, by pokazać mu gdzie walczył jego wujo :) - myślę, że udzieliłbyś wielu ciekawych informacji :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może ktoś ma jakieś informacje odnośnie tego pułku i walk w okolicach wsi Grabowa - 2km od Potworowa? W lasku przy wsi pochowanych było 250 Niemców w tym właśnie ten, którego losy pomagam ustalić. Interesuje mnie czy była tam jakaś bitwa, potyczka czy to po prostu rozstrzelani jeńcy? To mogło mieć miejsce około 16/17 stycznia 1945 roku, może jest na forum ktoś z tych okolic i zna kogoś kto jeszcze wojnę pamięta?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie