Jump to content
  • 0

Łuska z pola


elPadre

Question

24 answers to this question

Recommended Posts

Musisz ją jeszcze zmierzyć; są 2 możliwości:
A. 75mm, długość łuski 640mm
B. 75mm, długość łuski 495mm"

Ciekawa teoria, zważywszy że łuska do 7,5 cm KwK 42 (nota bene wysokości 632 mm a nie 640) ma średnicę płasku dennego 123 mm, czyli trochę za dużo na te 11 cm z tematu.

Jeśli to zwężenie w górnej części łuski jest oryginalne, a nie jest efektem późniejszych uszkodzeń, to może chodzić wyłącznie o łuskę 7,5 cm KwK 40. Zdjęcie jest słabe i niewiele widać, z płasku dennego pasuje też 8,8 cm KwK 36, ale ta łuska się w górnej części nie zwęża tak gwałtownie.

W jakich modelach wykorzystywano 7,5 cm KwK 40? Sam sobie poczytaj:

http://pl.wikipedia.org/wiki/7,5_cm_KwK_40
Link to comment
Share on other sites

Przepraszam, że odgrzewam starego kotleta, a dodatkowo nadpisuje w poście. Potrzebuję aby ktoś wyjaśnił mi zasadę działania zapłonnika C22. Na zdjęciu widoczny jest spód łuski. Łuska była opalana z rdzy. W środku łuski wydaje się być widoczne wybrzuszenie. Ktoś na podstawie załączonego zdjęcia wnioskował, że spłonka wydaje się być nie zbita.(?) Wiem, jedynie że zapłonnik jest elektryczny, wiem że wszystko wskazuje na to, że pocisk był wystrzelony. Nie ufam sobie jednak na tyle aby autorytarnie stwierdzić, że w środku na pewno nie ma MW. W związku z tym, że ktoś poddał w wątpliwość bezpieczne użytkowanie łuski proszę jak powyżej. Dodam, że łuska przeszła próbę ognia, a rozgrzana była do czerwoności.

Link to comment
Share on other sites

Jeśli masz lepsze propozycje, to zajrzyj do poniższego opracowania, chętnie posłucham, do jakich doszedłeś wniosków. Pamiętaj tylko, że Twoja łuska to skorodowany destrukt i nie będzie nigdy trzymać wymiarów oryginalnej fabrycznej łuski.

http://www.lexpev.nl/downloads/ringbuchhulsen.pdf
Link to comment
Share on other sites

Dobra stronka :) dzieki , przyznaje racje po glebszych ogledzinach to musiala byc jedna z tych dwoch ewentualnie 8.8 kwk 41 , ale z kad pewnosc ze jest to niemiecka luska jesli mozna wiedziec ?? po czym poznajesz ze nie jest np ruska??
Link to comment
Share on other sites

Masz chyba na myśli 7,5 cm Pak 41 (bo raczej nie było czegoś takiego jak 8,8 cm KwK 41). Tak, płask denny tam pasuje, ale jest jedno, a nawet dwa ale": pierwsze, to że ta armata przeciwpancerna została zbudowana w sumie w znikomej liczbie egzemplarzy, zresztą sam poczytaj:

http://pl.wikipedia.org/wiki/7,5_cm_PaK_41

Drugie ale" całkowicie dyskwalifikuje tego typu armatę, głównie przez to, co masz wkręcone w tę łuskę, tj. typ zapłonnika. U ciebie jest elektryczny zapłonnik C/22, stosowany w łuskach armat czołgowych oraz sprzężonych baterii dział przeciwlotniczych większego kalibru. Odróżnisz ten zapłonnik po charakterystycznym kółeczku" na środku zapłonnika - uderzeniowy tego nie posiada (patrz rysunki). Zapłonniki w armatach ppanc posiadały zwykłe zapłonniki uderzeniowe.

Po czym poznajemy, że to niemiecka łuska - po kształcie zapłonnika właśnie. Tylko Niemcy używali tego typu wpustu pod klucz w zapłonnikach (symetrycznie ścięte z 2 stron koło), sowieckie łuski posiadają 3 mniejsze wpusty pod klucz rozmieszczone na krawędzi zapłonnika w odstępach 120 stopni (nota bene Niemcy też takie posiadali, ale nie chcę już mącić, jeszcze jest kwestia średnicy). Zresztą Rosjanie mieli wprawdzie zapłonniki elektryczne, ale o całkiem innej budowie.

Link to comment
Share on other sites

Tu standardowy niemiecki zapłonnik uderzeniowy (najczęściej spotykana wersja C/12 nA). Porównaj różnice.

Zapłonniki znajdziesz natomiast tutaj:

http://www.lexpev.nl/downloads/ringbuchzunder.pdf

pod koniec książki.

PS. Polecam jeszcze poniższy link - pomocny przy identyfikacji sporej części niemieckich pocisków:

http://www.lexpev.nl/downloads/geschossringbuch.pdf

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information