Skocz do zawartości

Bitwa o Bukowiec 3 września 1939- zagadki


Rekomendowane odpowiedzi

zapoznaję się tak z relacjami z bitwy o Bukowiec (głównie tymi zamieszczonymi w wątku na tym forum umieszczonym może trochę dziwacznie w forum grupy rekonstrukcyjne") i kiedy już się w nie porządnie wgryzłem, zauważyłem olbrzymie rozbieżnosci w owych relacjach.
Może zainteresowani tym tematem dłużej niż ja odpowiedzą mi na pewne pytania;

- Niektóre relacje wspominają o przybyciu baterii 11 DAK po zakończeniu pierwszego natarcia- czyżby niektórzy weterani chcieliby przywłaszczyć sobie zasługę zniszczenia 8 pojazdów pancernych npla? Nie wydaje mi sie zeby za pomoca dziesięciu kb p- panc wz. 35 rozciagnietych po wszystkich szwadronach i jednego działa 37 mm ułani byliby w stanie odeprzeć choć jedno natarcie w sile 40 pojazdów pancernych...

- Niejasna jest ilość natarć. w porywach źródła podają nawet pięć. Interesuje mnie szczególnie wspomniane natarcie tuz przed wybuchem paniki wśród koniowodnych, kiedy to w lukę pomiędzy II szwadronem a szwadronem ckm wdzierają się cztery pojazdy pancerne npla

- Im bliżej końca obrony tym bardziej gmatwają się relacje. Relacje ułanów z IV i II szwadronu wspominają o planowym odwrocie (jeśli tak rzeczywiście było to dlaczego pułk rozdziela się na dwie części, które spotykają się dopiero w Grupie a oficerowie i szeregowcy w liczbie około 30 w Pięćmorgach zakopują sztandar i dlaczego swój pluton łączności 16 P.U.- albo to co z niego zostało- ogarnia jego dowódca jakieś pięć kilometrów na północny wschód od Bukowca?), podczas gdy relacje ułanów z 18 P.U. wspominają ogólna panikę i ucieczkę.

- Nie mogę doszukac się gdzie podział się I szwadron rozlokowany na lewym skrzydle obrony. Czyzby to właśnie najsłabiej wyposażone w środki obrony p- panc skrzydło załamało się pod naporem npla, który w efekcie wdarł się od wschodu na tyły pozycji obronnej zaskakując koniowodnych, tabory i stojące w odwodzie resztki 18 P.U.? Tłumaczyłoby to w miarę spokojny odwrót II i IV szwadronu 16 P.U. , oraz baterii kpt Pasturczaka(tworzące centrum i zachodni skraj linii obrony).

- Kpt Pasturczak relacjonuje rozwiązanie swej baterii pod Przysierskiem a Niemcy (75 Art. Rgt.) opisują uciszenie" owej baterii (no bo jaka inna wałęsała się tam 3 wrzesnia?) w tej samej okolicy. Czyżby kpt Pasturczak pozostawił żołnierzy samym sobie a oni postanowili dalej walczyć?

Wydaje się że dowódca 16 P.U. poprawnie rozpoznał zamiary niemieckie i zabezpieczył środkami p- panc. lewe skrzydło obrony- drogę prowadzącą od Polskich Łąk, po macoszemu potraktował zaś lewe skrzydło. Po pierwszych batach Niemcy zaczęli przenosić ciężar natarcia na lewe skrzydło polskiej obrony by wreszcie wymacać jej słaby punkt i w efekcie zmusić obrońców do odwrotu, który spowodował zniszczenie taborów, rozbicie I szwadronu, resztek 18 P.U. oraz rozproszenie koniowodów (z wyjatkiem koniowodów II szwadronu).

Co sądzą koledzy szanowni o mej koncepcji obrony Bukowca?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie