Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

gemo

Tajemnica sztolni na Gontowej - kolejny zawał pokonany

Recommended Posts

Na początku lutego 2013 roku Przedsiębiorstwo „Margo” i CRK „Harenda” ogłosiły pokonanie zawalonej części sztolni nr 3 w masywie Gontowej. Prace prowadzone przy współudziale „Odkrywcy” trwają od ponad półtorej roku. Od początku pokonane zostały już dwa zawały. Pierwszy najdłuższy liczący 32 metry i drugi kilkunastometrowy. Trzeci zawał, pokonany obecnie, podobnie jak poprzednie, był efektem celowego wysadzenia. Świadczą o tym ślady na pozostałościach drewnianej obudowy.
Sztolnia utrzymuje kierunek zachodni – w głąb góry. Za zawałem zostało odsłonięte duże skrzyżowanie z trzema korytarzami biegnącymi w kierunku zachodnim, południowym i północnym. Wszystkie są wysadzone. Przez cały czas trwają dalsze prace górnicze oraz odkopywanie spągu sztolni. Wkrótce zostaną podjęte próby odkopania dalszej partii głównego korytarza. Obecnie do odsłonięcia pozostaje sześć zawalonych wlotów do bocznych chodników. Mimo żmudnych poszukiwań świadków i dokumentów do dziś nie udało się ustalić dlaczego sztolnia nr 3 jako jedyna z całego kompleksu została tak pracowicie powysadzana. To tylko część tajemnicy. Wg jednej z hipotez, opartej na relacjach świadka, w odnodze sztolni miał zostać ukryty przez Niemców nieznany ładunek. Mamy nadzieję, że odpowiedzi na te pytania pojawią się wraz z dalszym postępem prac.
Szczegóły nowego odkrycia opublikowane zostaną w marcowym numerze Odkrywcy.
Informacje na temat całego kompleksu, sztolni nr 3 i poprzedniego etapu prac (Odkrywca nr 10/2012)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Może ktoś mi wytłumaczy co to są za płyty ,chyba betonowe wiszące na bocznych scianach ,oraz mam niedosyt zdięć ze środka.Bardzo ciekawa sztolnia chyba najciekawsze odkrycie ostatnich lat.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Czy coś wiadomo o postępie prac na Gontowej w sztolni nr 3 ? Czy dano sobie spokój ?

Pzdr

Share this post


Link to post
Share on other sites×
×
  • Create New...

Important Information