Skocz do zawartości

Kolekcje Klamer vol.XVI


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 184
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Napisano

Uważam że jest to hit ostatnich lat :) klamra Pruska I wś cynkowa !!! jeżeli macie jakieś informacje na jej temat byłbym wdzięczny -pozdro :)

http://myvimu.com/exhibit/49475217-klamra-pruska-zastepcza-unikat-cynkowa#comment_0

  • 2 weeks later...
Napisano
nie wiem czy była na sprzedaż właściciel miał inne obok - po owocnej i miłej rozmowie pozwolił mi ją sfotografować :)
Napisano
przy okazji pokaze kilka moich Prusaczkow M 15 i M 16 - moze I popularne , lecz te wojenne produkty najbardziej mnie pociagaja - idealnie oddaja okres przemian , oszczednosci i pragmatyzmu - zanikanie resztek koloru i blysku minionych epok ,a poczatek nowoczesnego , szrozielonego juz tylko zolnierza ...
Napisano

tu chcialbym by koledzy zwrocili uwage nie tylko na roznice w materiale i tloczeniu lecz takze rozmiarze oraz wykonaniu zapiecia ( hak , widelki{kilka rodzajow wsrod wielu spotykanych} , zacisk ) oraz jedno lub dwuelementowsc tychze .
Zestawilem je w sposob dajacy w moim przekonaniu najlepsza mozliwosc zauwazenia powyzszych roznic mimo dosc slabego zdjecia ...
I tak w srodku typowa M 95 - ladnie sygnowana DRGM -ka jako odniesienie dla reszty .
na godz. trzeciej staruszka M 1847 ; na godz. szostej - mosiezna ze stalowym rondlem tzw. wyjsciowa - prywatny zakup ; na godz. dziewiatej jednoelementowa , mosiezna bazujaca na modelu 1895 , lecz nieco szerssza ( delikatne widelki lutowane bezposrednio do slupka ) oraz na godz. 12 nieco krotsza , tej samej szerokosci , dwuelementowa wyjsciowka wykonana z alpaki .
Jesli ktorys z kolegow dysponuje jakimis materialami dotyczacymi dwoch ostatnich , bylbym bardzo wdzieczny . z gory dziekuje za wsszelkie , nawet bardzo krytyczne komentarze .

Napisano
ładne zestwy;-] ..pytnanko do kol countaries -- dobrze widze ze posiadasz równiez cynkową?? czy to stalówka??
kol. Huk widział na MWB pruska stalową?? niestety nie udało mi sie zrobic foto...
Napisano
NIestety kolego cynkowej , ani tez zadnej z podobnego stopunie posiadam - sorry za fotki . to tylko efekt ocynku - na niektorych z nich sprawiajacy takie wrazenie ...
Napisano
witam kolegę countaries klamerki fajne :) co do cynkowej pruskiej to kliknij w link który jest niżej w poście o tej klamrze , daj rewers klamry telegrafistów i fotki boków -pozdro
Napisano
mam pytanie dlaczego kolega twierdzi że klamry M-95 z nakładkami to klamry wyjściowe ? masz jakieś dowody na to ?
Napisano

Przepraszam , nie wyrazilem sie dosc jasno - absolutnie M 95 jest typowa klamra uzywana zarowno w polu jak i garnizonie - slusznie kolega zauwaza - to co chcialem powiedziec , to to , ze byly klamry bazujace na tym modelu , ktore mialy staranniejsze wykonanie lub/i delikatniejsza lub zupelnie inna konstrukcje , a czasem nieco inne , lekko odbiegajace wymiary . M 95 , ktora pokazalem w srodku jak najbardziej jest typowa bojowa klamra oraz M47 jako starszy wciaz uzywane model ( chocby w Landsturmie i nie tylko ). chcialem by traktujac ja jako odniesienie zwrocic uwage na owe subtelne roznice w wymiarze ( wys i/lub szer ) oraz materiale i wykonaniu .
pozdrawiam serdecznie
ps. tyl elegrafisty"

Napisano

widelki lutowane bezposrednio do tulejki na trzpieniu ( na telegraficznych spotyka sie tez jak na innych zwlaszcza M16 gdzie ruchoma tuleja tworzy jakby plaszcz spod ktorego wystaja widelki - zupelnie jak w drugowojennych )

Napisano

zblizenie nita mocujacego tuleje .
Wracajac do mocowania bebna / szpuli na klamrze - to jest to jeden z elementow po ktorych do niedawna mozna bylo latwo odrzucic kopie wegierskie , popularne od lat dziewiecdziesiatych . Sposob nitowania oraz niewlasciwe rozmieszczenie podladek dyskwalifikowalo je mimo ogolnie bardzo starannego wykonania .

Napisano
wracajac do klamry cynkowej , ktora pokazal kolega Huk 100 - to istotnie mimo nie najlepszego stanu jest to HIT !
Sa one bardzo rzadkie i to z kilku powodow . Wyprodukowane niewielkie ich serie spotkaly sie z duza krytyka wladz wojskowych z uwagi na bardzo slaba trwalosc , w zwiazku z czym szybko zaprzestano dalszej produkcji. czesc byla wycofana , a czesc jak to bywa donoszono i rowniez prktycznie przestaly istniec .
Nie mam wiadomosci ,czy uzywaly ich wszystkie ksiestwa i krolestwa - na pewno Prusy oraz Saksonia . Przyklad tej ostatniej znajduje sie w ksiazce P.Nash'a German Belt Buckles 1845 -1945 " - jest ona okreslona ( material z ktorego zostala wykonana) jako PEWTER - czyli stop wykonany z cyny , olowiu , niewielkiej ilosci miedzi i / lub antymonu . Stop bardzo czesto spotykany zwlaszcza przez ostatnie 3 stulecia przy produkcji galanteri stolowej ( naczynia - dzbanki do kawy ,mleczniki , cukiernice oraz sztucce ).
Nieliczne spotykane egzemplarze klamer wykonanych z tego material maja dokladnie te same typy uszkodzen uzytkowych - naderwane lub wrecz rozerwane gniazdo na hak pasa .
Koncze panowie te moje wywody - bo nie chce zyskac opini grafomana albo co gorsza graMOFONA !!!
badz co badz gratuluje ciekawej klamry !!!

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie