Skocz do zawartości

szeląg gdański kazimierza jagiellończyka


HASAG40

Rekomendowane odpowiedzi

witam poprzednio pokazywałem szeląga korybuta który jest podobno nienotowany a teraz przedstawiam kolejny rodzynek w kolekcjii który dopiero wyłowiłem mianowićie szeląg kazimierza jagiellończyka chodzi mi o ten po prawej stronie widać dużą różnicę zarowno orzeł jaki tarcza herbowa oraz napis

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądałem S.Kubiak Monety i stosunki monetarne w Prusach...".
Szeląg typu II (orzeł z koroną w tarczy, herb w tarczy, różne korony i napisy). Ze względu na koronę odmiana 12 (3 przykłady podobne w tablicach-zdjęcia-niestety nie najlepsze, książka z 1986r). Co do napisów to w tym typie jest ich najwięcej. Napisów awersu nie mogę rozczytać ze zdjęcia, końcówka to REX. PO (?). Najbardziej pasuje mi wersja 3- kwiatek- KASIMIRUS-kółko-REX- kółko-PO. Rewers MONE (TA?) CIVIT DA też wymieniona (także z wersjami MONE, MONET). Może jest to wariant 22-kółko- MONETA-kółko- CIVIT -kółko- DA ?

Ponieważ ś.p. pani Kubiak solidnie podeszła do sprawy, wersji napisów awersu wymieniła ponad 100 plus kilkadziesiąt pomylonych, wersji rewersu dokładnie 182 i kilkanaście pomylonych.

I teraz najgorsze, mianowicie brak R-ek w tym zestawieniu. Pośrednio można wnioskować, że ten wariant korony i herbu jest średnio popularny, w przypisie autorka wśród badanych szelągów nie wymienia tej odmiany wśród najbardziej popularnych (150-200 szt badanych), ani wśród najrzadszych (1 egz.). Generalnie szelągi gdańskie były bite w dużych ilościach, obiegały bardzo długo (były prawd. bite z imieniem Kazimierza jeszcze po jego śmierci), próba srebra nie była zbyt wysoka, więc raczej nie przetapiano ich masowo, więc R-ki trzeba traktować ostrożnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sigis ja wpisałem w google napis moneta civit.DA. i wyskoczył mi artykuł zaraz na pierwszej stronie pierwszy artykuł zatytuowany monety gdańskie kazimierza jagiellończyka autor Dutkiewicz w jego opisach najbardziej podobny jest szeląg typu drugiego opisany stopień rzadkości R4 oraz ceny nie wiem aukcyjne lub katalogowe możesz sobie sprawdzić i napisać czy zgodziłbyś się z tym opisem czy aby napewno pasuje do mojej monety ja oczywiście wierzę że mam kolejny piękny i rzadki krążek;-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Typ II to pewnikiem wzięty z pracy p.Kubiak. Dutkowski w Corpus... potraktował te szelągi bardzo pobieżnie, w katalogu kilkanaście wersji, w przypisach mówi o 800. Trudno mi się odnieść do tego artykułu, być może rzadkość ok, ale z drugiej strony we wspomnianym Corpus... większą wagę niż do napisów przykłada raczej do znaków menniczych niż napisów (kwiatki, gwiazdki, półksiężyce, itd, chyba to podst. klasyfikacji, rzadkości i przy okazji datowania), a w artykule nic na ten temat?
Na pewno istnieje duża liczba wariantów tych monet, różnią się nie tylko napisami, ale też średnicą , wielkością i kształtem tarczy, orła, wspomnianymi znakami itp. Wdzięczy temat do kolekcjonowania, ale które rzadsze? Zwłaszcza w danym typie, w tym wypadku II, nikt się chyba jeszcze nie pokusił na poważne określenie rzadkości poszcz. wariantów, o ile to w ogóle możliwe. Gdyby orzeł był bez tarczy, czy bez korony, sprawa byłaby bardziej ewidentna.
Według mnie, R-ki należy traktować bardzo umownie, zwłaszcza w przypadku drobnych nominałów. Np, pozostając przy szelągach gdańskich, są bardzo podobne Zygmunta I, z orłem i herbem w tarczy, niby też R3-R4, a spróbuj kupić .
http://www.wcn.pl/archive/44_0260?q=szel%C4%85g+gda%C5%84sk+zygmunt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie