Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Michal O

Busola AK

Recommended Posts

Witam
Pytania do znawców oraz użytkowników:

1. Do kiedy produkowane były busole AK?
2. Busole AK z demobilu nadają się do normalnego użytkowania? Nie wiem czy nie zafunduję sobie czegoś co ma rozmagnesowaną igłę lub ma błędne wskazania.

Pozdrawiam
Michał

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ad. 1. Niespecjalnie Ci pomogę. Kompas artyleryjski AK" jest powojenną konstrukcją i zastąpił przedwojenną busolę systemu Bezarda. Krótka wzmianka jest tutaj:
http://www.muzeumwp.pl/emwpaedia/kompas-artyleryjski-ak.php

Ad. 2. Myślę, że to zależy od danego egzemplarza i daty jego produkcji. Moja AK i pokrowiec jest w bardzo dobrym stanie wizualnym. Niestety jest chyba już nieco rozmagnesowana, gdyż ustalenie pozycji igły trochę trwa. Ponadto fosforyzująca powłoka na igle jest już raczej w słabym stanie. Busolę można jednak z powodzeniem używać – to solidna konstrukcja. Zdecydowanie warto obejrzeć konkretny egzemplarz przed zakupem.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Zaryzykowałem i kupiłem przez internet (rocznik 1979). Niestety- cholernie rozmagnesowany. Mniej więcej kierunek znasz, ale żeby igła się ustaliła trzeba długo czekać. Będę reklamować, bo kupowałem egzemplarz sprawny". On może i jest sprawny, ale nie nadaje się do użytkowania. Przestrzegam- lepiej zobaczyć kupowany egzemplarz osobiście.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Widzisz, ja się nie dziwię że 30-letnia busola jest rozmagnesowana. Jednak kupując busolę która jest opisana na aukcji jako sprawna" oczekuję stanu w którym będzie się nadawać do używania. I tu cię zaskoczę- reklamowałem i otrzymałem busolę z 1971 która do używania się nadaje. Tak, nie chodzi jak nówka, ale używać się daje.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tak tylko się zdziwiłem że w czasie wszechobecnego GPS ktoś pyta o współrzędne North West.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Busola AK to już stara konstrukcja i egzemplarze dostępne z demobilu raczej pozostawiają wiele do życzenia. Używam ją dosyć często i do podstawowych jej wad należy zaliczyć: krąg azymutalny opisany w tysięcznych - mało dokładny i należy przeliczać gdy dany azymut jest w stopniach, mało dokładne wskazania igły i częste zawieszanie się jej przy nieodpowiednim trzymaniu busoli. Po trzydniowym bytowaniu w terenie moja busola pod wpływem wody i wilgoci przestała funkcjonować. Powodem było utleniające się aluminium z którego została wykonana. Igła się zawiesiła i praktycznie wskazania jej są bardzo niedokładne nawet po odblokowaniu. Generalnie Busola AK dobra jest tylko do określenia kierunku marszu ale jeśli chodzi o marsze przy jej wykorzystaniu na azymut to jest bardzo niedokładna.

Share this post


Link to post
Share on other sites×
×
  • Create New...

Important Information