Jump to content

Polonica numizmatyczne w muzeach zagranicznych


sigis3

Recommended Posts

Pomyślałem, że zbliża się czas wakacji i podróży, więc dobrze byłoby dowiedzieć się, gdzie można obejrzeć rzadkie polskie monety (medale, itp. numizmaty). Często przejeżdżając przez jakieś miasto czy kraj nie wiemy, jakie perełki możemy zobaczyć. Jak wiadomo, historia nasza była dość pokręcona, poza tym, numizmaty zawsze wędrowały" z różnych powodów.

Temat myślę, pasuje do tego działu, ale proszę ewentualnie przenieść do towarzyskich
Link to comment
Share on other sites

Zacznę od najwyższej półki, ale drobniejsze sprawy też mile widziane.

http://www.khm.at/

Wiedeń, Kunsthistorisches Museum, Münzkabinett, mała gablota poświęcona mennictwu Zygmunta III Wazy. Perełka, złoty medal upamiętniający zdobycie Smoleńska w 1611r.

Na zdjęciu rewers. Około kilograma złota. Zdaje się unikat.

...........
Zdjęcia w muzeum dość trudno zrobić, więc jakość jest jaka jest.

Link to comment
Share on other sites

Obok drugi egzemplarz tego medalu, w brązie.

Wizerunek Króla Zygmunta aż ponad kolana. Król zbroją okryty ma na głowie wieniec laurowy, na piersiach order złotego runa, przepaskę rycerską, czyli szarfę i buławę w ręku. Obok, Króla na stoliku stoi szyszak i korona. Napis w około: SIGISMUNDUS III D[ei] G[ratia] REX POL[oniae] MAG[nus] DUX LITU[aniae] RUSS[iae] PBUSS[iae] MASSOV[iae] SAMOGIT[iae] LIVONIAEQ[ue] NEC NON SUECOR[um] GOTTOR[um] VANDALOR[um] Q[ue] HAEREDITARIUS REX, to jest: Zygmunt III z Bożej łaski Król Polski Wielki Xiążę Litewski, Ruski, Pruski, Mazowiecki, Żmudzki i Inflancki, tudzież Szwedów, Gotów, Wandalów Król dziedziczny."

http://gabinetmedalow.pl/data.php?data=74

Link to comment
Share on other sites

Strona odwrotna. Miasto Smoleńsk ogniem płonące, niby z obłoków widziane (à vue d'oiseau) jego baszty, szańce i wojsko dobywające szańców. U góry napis: DUM VINCOR LIBEROR, to jest: gdym zwyciężony wolność odzyskuję. Na dole: SMOLENSCUM CAPTUM DIE 13. JUNII 1611, to jest: Smoleńsk zdobyty dnia 13 Czerwca roku 1611. Na rzece napis: BORISTHENES FLUVIUS; to jest: Dniepr rzeka. Ten medal jest złoty w Wiedniu w zbiorze Cesarskim, i waży więcej niż 300 dukatów.

Numizmatyka nasza nie posiada większego, ani może piękniejszego medalu od tego, który Zygmunt III z powodu zdobycia Smoleńska w roku 1611 wybić, albo raczej odlać kazał (...)"

Link to comment
Share on other sites

Sam gabinet numizmatyczny też wart polecenia, nieduża, ale przednia kolekcja, świetne stany, pojawiają się też polonica (np.medal Zygmunt I, Jan III, Władysław IV ).

http://www.khm.at/en/collections/coin-cabinet/

...........
W części głównej warte polecenia są też wczesnośredniowieczne (czy raczej bizantyjskie, związane z wędrówkami ludów) skarby z terenów dawnej Rzeczypospolitej i tej części Europy, która wchodziła w skład Cesarstwa czy póżniej Austro-Węgier.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information