Jump to content

Żelazny krzyż-jaka to wersja?


Recommended Posts

Witam
Mam pytanie odnośnie żelaznego krzyża.Jako że nie jestem dobrym znawcą medali,postanowiłem załozyć ten temat.Przedstawiony na zdjęciu żelażny krzyż posiada datę 1939r czyli taką jaką posiadały wszystkie krzyże po wybuchu wojny.Jednak zamiast swastyki w centrum znajdują się liście dębu, takie jak na krzyze z 1914r tylko bez korony.Czy krzyż który posiadam to wersja dla weteranów z pierwszej wojny którzy otrzymali odznaczenie ponownie czy zupełnie coś innego?
Dziękuje i pozdrawiam
Link to comment
Share on other sites

Witam,

Przydałoby się więcej zdjęć, samego krzyża jak również i pudełeczka. Samo opakowanie na pierwszy rzut oka i przy tak skąpym zdjęciu nie budzi wątpliwości, iż jest oryginalne. Natomiast sam krzyż jest wg mnie falsem i to dosyć komicznym, gdyż tego typu dziwactwa nie powstawały, a jeżeli już to w przydomowych warsztatach po wojnie u domorosłych fabrykantów chcących zarobić na przysłowiowych jeleniach.

Natomiast podążając za wikipedią odpowiem na Twoje drugie pytani: cyt.:

(...)Żołnierze odznaczeni już Krzyżem Żelaznym podczas I wojny światowej, za akty męstwa kwalifikujące się do ponownego odznaczenia, otrzymywali okucie ponownego nadania (Wiederholungsspange) przedstawiające orła III Rzeszy (w formie dla Wehrmachtu, tj. z głową zwróconą w lewo) opartego na trapezowej belce z datą "1939. Okucie mocowano na wstążce Krzyża II klasy, a także bezpośrednio na Krzyżu I klasy."

Pozdrawiam serdecznie
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information