Jump to content

Mural w Wiznie


Recommended Posts

Zanim Amba zje....

Mural w Wiźnie

Przez trzy dni studenci i absolwenci Akademii Sztuk Pięknych z Gdańska pod kierunkiem znanego grafika i muralisty Rafała Roskowińskiego na ścianie jednego z budynków w Wiźnie stworzyli wielkie malowidło. Powstało na podstawie zdjęcia archiwalnego (6x8cm), wykonanego przez niemieckiego żołnierza w 10 września 1939r.. Mural powstał dokładnie w tym samym miejscu, w którym zdjęcie zostało wykonane, o czym świadczy utrwalony na zdjęciu, istniejący do dziś budynek mieszkalny przy ul. Czarnieckiego 159 (dawn. ul. Długa) – podkreśla Dariusz Szymanowski, prezes Stowarzyszenia „Wizna 1939” .

- Namalowany na ścianie budynku wzruszający obraz wyczerpanych i smutnych żołnierzy polskich, podkomendnych kpt. Władysława Raginisa, spożywających chleb i rozmyślających o czekającym ich losie w niemieckiej niewoli, jest niewątpliwie wydarzeniem artystycznym, ale przede wszystkim upamiętnia ciekawy, choć smutny epizod wojenny Września 1939r., epizod z historii Wizny i Polski – dodaje Szymanowski.
Mural powstał z inicjatywy Stowarzyszenia „Wizna 1939”, ale patronat nad przedsięwzięciem objął prezes Instytutu Pamięci Narodowej.
- Ten mural, to swoisty „pomnik” wystawiony naszym żołnierzom – podkreśla Szymanowski.

Link to comment
Share on other sites

Może i Get Stankiewicz był ikoną Wrocławia w latach 70tych, no ale właśnie - był...
Czasy się zmieniły, więc jak dla mnie ten rysunek pasował by tu jak wiesz co Wojciechu...
No ale to tylko moje zdanie....
http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,35771,11505860,Nie_bedzie_nam_Get_pokazywal__jak_sikac_na_kamienice.html

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information