Jump to content
  • 0

Polskie orzełki


norman33

Question

Koledze trafiły się w ciągu 2 dni 3 szt. Najpierw furażerko-wy, a potem w innym miejscu dwa czapkowe. W związku z tym powstało parę pytań, gdyż nie jesteśmy biegli w temacie.
Wymiary:
nr 1 - wysokość 43mm, szerokość - 30mm
nr 2 - wysokość 60mm, szerokość - 43mm
nr 3 - wysokość 63mm, szerokość - 45mm

pytania orzełek nr 1:
- zazwyczaj trafiały się z cynku a ten jest mosiężny ze stalowymi wąsami (czy to częste zjawisko?)
pytania orzełek nr 2:
- wydaje się nam że wzór 1919, czy to na czapkę garnizonową? czy da się coś więcej o nim powiedzieć (np producent)
pytania orzełek nr 3:
- złocony ale na zdjęci słabo widać resztki złocenia, co to za wzór orła i czy również co czapki garnizonowej (jeśli można określić więcej szczegółów był bym wdzięczny)

Z góry dziękuje za wszelką pomoc. Nie siedzę w temacie a dobrze było by się coś dowiedzieć o takim nieczęstym dla nas znalezisku.

Link to comment
Share on other sites

4 answers to this question

Recommended Posts

Nie wiem skąd się pojawiły błędne informacje na stronie weu1918-1939 na temat orła wz 33".W linku kolegi wyżej na pierwzym zdjęciu jet po prostu orzeł wz 19 wykonany z białego metalu, na drugim zdjęciu Por.Dobszyński na czapce także ma orła wz 19.Trzecie zdjęcie(rysunek) z warunków technicznych to jedyna oddająca rzeczywiste kształty orła wz33" rycina w tym linku.

Na zdjęciu normana33 orłem o zgodnym rysunku z WT z 1933 roku jest orzeł nr 2.
Orzeł nr 3 to orzeł wz 19.
Przepis z roku 1922 wyraźnie przestrzegał aby na furażerkach noszono orły małe czyli takie jak w tym temacie nr 1 dlatego zwane one są potocznie orzełkami furażerkowymi.Orły nr2 i nr3 z zasady nosić powinno się wyłącznie na garnizonówkach, nie każdy jednak zasady przestrzegał i tak np w 17 PU ułani nosili na furażerkach orły duże.Przykładów nieprzestrzegania przepisów znalazłoby się więcej.
Orły furażerkowe(nr1) wykonywane były przede wszystkim z cynku.Wersja mosiężna jest rzadzdiej spotykana jednak nie jest to jakiś rarytas.Spotkałem się z wersją osoby starszej, że orzełki furażerkowe najczęściej noszone były przez oficerów...
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information