Skocz do zawartości

Żeton


Nub

Rekomendowane odpowiedzi

Szukając podparcia swojej tezy, spiel marki" z mojej kolekcji mają właśnie wyobrażenia zwierząt. Dodam, że przez moje ręce przewinęło się trochę żetonów, także spiel marek" miały różne napisy i różne zwierzęta i nie tylko, często też postacie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie troszkę mnie poniosło. Przepraszam. Z tymi żetonami to jest tak, że najpierw były Spielmarki do gry w karty i miały one zawsze tan napis i dodatkowo wieniec laurowy lub dębowy. Z czasem dzieci zaczęły się nimi bawić bo jak to one zawsze chcą robić to co dorośli :) No i wtedy producenci (największy to Lauerowie z Norymbergii) zaczęli robić żetony dla nich biorąc przedstawienia z różnych Spielmarek i montując je na jednym krążku. I takie żetony nazywamy Bildermarke. Zauważcie, że nie mają one ani przedstawienia władców ani napisów. Są proste w swojej wymowie bo są robione dla dzieci. Nie wiem czy mam dalej przynudzać :) Ja mam już ponad 500 egz z napisem Spielmarke a do tego kupę Bildermarek i trochę form przejściowych od wcześniejszych żetonów do Spielmarek. Dlatego się tak tu wymądrzam bo troszkę materiału porównawczego zebrałem. Z literatury to jedynie taką pozycję udało mi się zdobyć:
http://www.empik.com/deutsches-kinderspielgeld-aschoff-gunter,prod59816228,ksiazka-p
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do Lauerów, to jest o nich trochę napisane w materiałach z sesji numizmatycznej w Nowej Soli, nie pamiętam numeru, chyba w mincerzach i technikach menniczych". Wystarczyło konstruktywnie napisać na początku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie