Jump to content

guzik z Krolestwa Polskiego

Recommended Posts

Witam Was,

jest to mój pierwszy post, więc gdyby coś było nie tak, wybaczcie.

Znalazłam taki oto guzik z Królestwa Polskiego. Jak sprawdzić, czy był on złocony, czy to po prostu pożółkłe srebrzenie?

Pytam, bo według Przewodnika dla kolekcjonerów" w Królestwie Polskim złocone guziki nosili jedynie Generałowie Adiutanci. Być może chodzi o Generałów Broni, których według Wikipedii było wtedy ośmiu. Fajnie byłoby móc zidentyfikować właściciela guzika z nazwiska. :)

Przewodnik to najbardziej klasyczna lektura dla tych guzików. Utarło się, że takie guziory nosili Generałowie, adjutanci, sztab główny, sztab kwat. gen., oficerowie na reformie, korpus kadetów i administracya wojenna". Były to guziki białe lub posrebrzane (w Królestwie Polskim). Co do generałów, to podobno to są te z zakrzywioną szyją (tak jak Twój). Tylko, że trochę za duzo ich wychodzi jak na same generalskie guziki (sam tez mam taki i kilka z normalna szyją). Dlatego nie do końca wierze w tę teorię:)

Dzięki; ucieszyłeś mnie, a jednocześnie sprowadziłeś na ziemię. Miałam nadzieję (w swojej naiwności), że jak ustalę nazwisko właściciela tego guzika, to doczytam, co się działo w miejscu znalezienia. W niewielkiej odległości znalazłam tam jeszcze dwa duże i trzeci malutki, każdy z innego munduru.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Create New...

Important Information