Jump to content

guzik z Krolestwa Polskiego


Recommended Posts

Witam Was,

jest to mój pierwszy post, więc gdyby coś było nie tak, wybaczcie.

Znalazłam taki oto guzik z Królestwa Polskiego. Jak sprawdzić, czy był on złocony, czy to po prostu pożółkłe srebrzenie?

Pytam, bo według Przewodnika dla kolekcjonerów" w Królestwie Polskim złocone guziki nosili jedynie Generałowie Adiutanci. Być może chodzi o Generałów Broni, których według Wikipedii było wtedy ośmiu. Fajnie byłoby móc zidentyfikować właściciela guzika z nazwiska. :)

Link to comment
Share on other sites

Przewodnik to najbardziej klasyczna lektura dla tych guzików. Utarło się, że takie guziory nosili Generałowie, adjutanci, sztab główny, sztab kwat. gen., oficerowie na reformie, korpus kadetów i administracya wojenna". Były to guziki białe lub posrebrzane (w Królestwie Polskim). Co do generałów, to podobno to są te z zakrzywioną szyją (tak jak Twój). Tylko, że trochę za duzo ich wychodzi jak na same generalskie guziki (sam tez mam taki i kilka z normalna szyją). Dlatego nie do końca wierze w tę teorię:)
Link to comment
Share on other sites

Dzięki; ucieszyłeś mnie, a jednocześnie sprowadziłeś na ziemię. Miałam nadzieję (w swojej naiwności), że jak ustalę nazwisko właściciela tego guzika, to doczytam, co się działo w miejscu znalezienia. W niewielkiej odległości znalazłam tam jeszcze dwa duże i trzeci malutki, każdy z innego munduru.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information