Skocz do zawartości

II wojna światowa w Polsce okiem Brytyjczyków. Serial Mud Men" kręcony w Warszawie


HURRICANE

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
II wojna światowa w Polsce okiem Brytyjczyków. Serial "Mud Men kręcony w Warszawie

Za namową młodego polskiego archeologa-amatora Adriana Kostromskiego, dziennikarz Johnny Vaughan i archeolog Steve Brooker, wyruszają w podróż do Polski. Czy uda się im poznać skomplikowaną historię II wojny światowej w Polsce? Odpowiedź już we wtorek 3 kwietnia o 21:00 na kanale HISTORY™ w serialu „Mud Men”.

Ziemia wciąż skrywa wiele tajemnic. Aby je poznać badacze zdecydowali się przebadać najbardziej fascynujące i najstarsze miasta i miejsca w Polsce – Głogów, Wrocław, lasy pod Bolesławcem oraz Warszawę.

Przygoda Brytyjczyków rozpoczyna się w Głogowie, przygranicznym mieście, które było świadkiem wielu bitw. Tereny te często zmieniały właścicieli i na przestrzeni wieków Głogów znajdował się w granicach Polski, Szwecji, Prus, Austrii, Czech, Niemiec i Francji.

Johnny Vaughan komentuje: - Chcieliśmy poznać Polskę i Polaków. Naszą podróż rozpoczęliśmy w Głogowie, mieście na Dolnym Śląsku. Dołączył do nas Polak – kolega Steve’a – Adrian Kostromski. Dorastał tutaj i zaprosił nas do swojego rodzinnego miasta - opowiada.

W czasie II wojny światowej Głogów należał do Niemiec. - W lutym 1945 roku miasto znalazło się na wschodniej linii obronnej Niemiec. Szukaliśmy artefaktów z tamtego okresu w lasach głogowskich, w których znajdują się również pruskie forty obronne oraz bunkry.

Dzięki tym znaleziskom – udało nam się dużo dowiedzieć o skomplikowanej historii Polski w czasie II wojny światowej –dodaje Steve Brooker.

Po odkryciu okrutnej historii walk między nazistami i Armią Czerwoną, Johnny i Steve wraz z ekipą kanału HISTORY, chcąc się dowiedzieć czegoś więcej o losach zwykłych Polaków w czasie wojny, odwiedzą Warszawę. W Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Muzeum Harcerstwa poznają historię polskiego ruchu oporu. Większość bojowników organizacji podziemnych walczących na ulicach stolicy stanowili młodzi harcerze. Johnny i Steve dowiadują się, jak wyglądały szkolenia oraz jakie były cele powstańców i spotykają się z weteranami walk, którzy w tamtym okresie byli harcerzami, aby wysłuchać ich wspomnień. Przed kamerą wypowiadają się byli członkowie Szarych Szeregów: Andrzej Borodzik, Julia Tazbir oraz Teresa Wilska. Wywiady te uzupełni spotkanie ze współczesnymi harcerzami z Bolesławca, na którym Johnny i Steve poznają umiejętności potrzebne bojownikom ruchu oporu.

Na koniec polskiej przygody Johnny i Steve decydują się na skok ze spadochronem. W czasie II wojny światowej wielu oficerów Wojska Polskiego było szkolonych w Szkocji, a następnie przerzucanych do okupowanej Polski przez siły lotnicze RAF. Czy Johnny i Steve staną na wysokości zadania? Zobaczymy 3 kwietnia!

Polski odcinek zostanie pokazany w 23 krajach oraz 67 milionach gospodarstw domowych."

Źródło:
http://warszawa.naszemiasto.pl/artykul/galeria/1294631,ii-wojna-swiatowa-w-polsce-okiem-brytyjczykow-serial-mud,id,t.html
Napisano
Zaręczam, że film będzie SZLAGIEREM:) Zdjęcia w Głogowie były kręcone jesienią ubiegłego roku. Ze strony niemieckiej grupka rekonstruktorów z Wrocławia plus armatka" oraz grupa z Wolsztyna plus replika transportera opancerzonego. Dodatkowo oczywiście kilku(nastu) Rosjan. HITEM był udział partyzantów z Armii Krajowej, którzy w pełnym rynsztunku (panterki, niemieckie hełmy, biało-czerwone opaski) wspierali atakujących czerwonoarmistów:))) Oczywiście twórcy filmu mają dowody na to, że AK rzeczywiście brało udział w walkach o Festung Glogau":))) Tak już na zupełnym marginesie dodam, że w czasie oblężenia Głogowa w 1945 roku Niemcy w ogóle nie dysponowali sprzętem użytym w trakcie realizacji filmu. Kwestię pory roku, mundurów i tym podobnych szczegółów pozostawiam bez komentarza;)

GORĄCO zapraszam wszystkich do obejrzenia tego filmu:)))

LEWY

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie