Skocz do zawartości

Czy taki ktos istnial?


dziadu94

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem czy to dobra czesc forum, jesli nie to poprawcie, ale mam juz od dawna maly problem z zidentyfikowaniem rodzinnej opowiesci. Mianowicie moj dziadek opowiadal mi kiedys, ze brat jego ojca sluzyl w Krasnej Armii, doszedl do znacznego stopnia i jako doskonaly strateg stal sie prawa reka Lenina. Nazywam sie Dziatkiewicz i moj pradziadek w prostej linii tak samo mial na nazwisko, co za tym idzie jego brat tak samo... dzis moj dziadek nie zyje wiec nie mam juz zadnego zrodla informacji. Opowiadal, ze brat jego ojca mial nawet wlasna jednostke wojskowa a raczej nazwana jego imieniem, pozniej powstal pomnik imienia jednostki 'Dziatkiewicza w, zdaje sie, Boleslawcu(?). Szukajc w necie natknalem sie pare razy na moje nazwisko obok nazwiska przywodcy Radzieckiej Rosji. Czy ta opowiesc moze byc prawdziwa?? Czy ktos taki istnial?? Prosze o pomoc. Nie jestem pewien, ale niedawno po rozmowie z moja babcia (zona dziadka, Dziadkiewicza) uzyskalem niejasna odpowiedz dotyczava imienia ow niewiadomeg zolnierza.Stwierdzila,ze mogl on mec na imie Wawrzyniec lub Roman. Z gory dzieki za pomoc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odswiezam. Jestem po rozmowie z moim ojcem i dowiedzialem sie, ze ow nieznany byl najprawdopodobniej zolnierzem rosyjskim i jego jednostka stacjonowala w Bolesławcu. Z tego co tacie opowiadal jego ojciec, to zostal on zastrzelony po wojnie, ale przez kogo to moge sie tylko domyslac. Po wojnie ok z 32 lata temu byly wladze komunistyczne u mojej rodziny w Sieciechowie, skad pochodzil Roman Dziatkiewicz, i robili film dokumentalny na jego temat. Corka jego brata, a zarazem siostra mego dziadka opowiadala im jak sie ubieral, co robil itp. Filmu nigdzie nie znalazlem, ale moj ojciec mowil tez ze w trakcie odbywania sluzby wojskowej dowodca pytal sie go nawet czy to rodzina czy tylko takie samo nazwisko... Puszczai nawet ten film w wojsku. Tata odbywal sluzbe poborowa jakies 35 lat temu w Grudziadzu. Zdaje sie ze w silach powietrznych, ale mam jego zdjecie stare z wojska jak ubrany jest w zwykly polowy mundur LWP. No nic, bede musial jeszcze sie go o wiele spraw popytac...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, niby tak, ale pare rzeczy sie nie zgadza. Na przyklad babcia mowi, ze go pamieta, bo byl to brat jej tescia. Tesc zmarl zaraz po wojnie chyba w 47 a on jeszcze zyl wiec to nie mogl byc on. Po za tym babcia jest pewna, ze byl zastrzelony. Kurcze a inny Dziatkiewicz byl jeszcze w Armii Czerwonej? Chyba, ze babcia pomylila Stalina z Leninem...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...
Witam, ja również zainteresowałem się tą sprawą, przede wzystkim dlatego że również opowiadano mi o niej w domu. Stanisław Franciszek (którego imieniem była nazwana jednostka wojskowa w Bolesławcu) to brat rodzony mojego pradziadka (ojca mojej babci)imieniem Tomasz, a link rosyjskojęzyczny, podany przez coriolan ma na dole zamieszczone zdjęcie, które pokazałem osobie która jako jedyna z żyjących widziała zdjęcia Stanisława Dziatkiewicza i potwierdza że to ta osoba.
Na wszelki wypadek podaję moje gg: 865 52 84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years later...
Witam. Odkad wstawilem ten post w lutym 2012 roku troche czasu minelo do chwili ostatniej dodanej tu odpowiedzi. Nie zauwazylem jej. Jednak tak, rzeczywiscie. Wszystko sie zgadza. Stanislaw Dziatkiewicz mial dwoje braci: Jana (mojego pradziadka) i Tomasza, ktory wyjechal i mieszkal w Warszawie. Jezeli Tomasz to Twoj pradziadek adamie91 to znaczy, jestesmy rodziną. Po takim czasie nie wiem czy przeczytasz ten post i tu zwracam sie z prosba do Administratora o informacje np. mail do uzytkownika adam91.
Z gory dziekuje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli takowy film powstał i chcesz go otrzymać zadzwoń do Archiwum TVP. Informację dostaniesz od ręki wystarczy że pracownik wpisze Sieciechów bądź Dziatkiewicz.
http://centruminformacji.tvp.pl/15781243/telefoniczna-informacja-o-zbiorach

Ps.takich informacji najlepiej szukać na forach genealogicznych!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie